Otwarte okno

i

Autor: Michał Rejduch Otwarte okno w mieszkaniu

Zasłaniają kratki wentylacyjne i nie wietrzą mieszkań. Grzechy lokatorów bloków w Nowym Sączu

2022-12-21 8:02

Zasłonięte kratki wentylacyjne w kuchni i w łazience, szczelnie zamknięte okna i zasłonięte wywietrzniki mogą doprowadzić do tragedii. W wielu blokach w Nowym Sączu pojawiły się informacje o tym, żeby zimą w mieszkaniach był przepływ powietrza. Nawet małe szczeliny mogą uchodzić nas przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla.

Trwa sezon grzewczy. Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych

Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych w mieszkaniach – przypominają zarządcy bloków w Nowym Sączu. Na przykład Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa z Nowego Sącza w wielu swoich blokach wywiesiła informacje o tym, żeby zimą wietrzyć mieszkania i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. To nie przyniesie oszczędności, a może skończyć się tragicznie. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, kiedy mamy sezon grzewczy. Niestety, do wielu lokatorów takie apele nie docierają i zasłaniają kratki wentylacyjne i wywietrzniki w oknach.

Staję się lepszym człowiekiem! [Tydzień zmiany nawyków Kasi Węsierskiej] | ESKA XD - Fit vlog #64

Wietrzenia mieszkań są niezbędne. Najlepiej wykonywać je w godzinach, w których jest najcieplej – czyli między 12 a 15. Do mieszkania trzeba dostarczyć odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz. Służą do tego również nawietrzniki zamontowane w oknach, których absolutnie nie wolno zatykać – przypomina Ryszard Jasiński, wiceprezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sonda
Przygotowujesz karpia na wigilię?

Czujnik czadu. Kosztuje niewiele, a może uratować życie

W mieszkaniu warto też zainstalować czujnik czadu, który specjalnym sygnałem powiadomi nas o zagrożeniu. Koszt takiego urządzenia to około 100 złotych. Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej zimą w trakcie sezonu grzewczego. Często winni są sami właściciele mieszkań, którzy chcą zaoszczędzić ciepło i zasłaniają kratki wentylacyjne w kuchniach czy łazienkach. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego nie robić.