Dyrektor szkoły z Pawłem Kołodziejem, który prowadzi zajęcia w radiostacji

i

Autor: www.facebook.com/zsnr2imsybirakow Dyrektor szkoły z Pawłem Kołodziejem, który prowadzi zajęcia w radiostacji

Życie miasta

ZS Strzelec uruchomił własną radiostację nadawczą. Do czego będzie używana?

2024-01-04 10:00

Własną amatorską radiostację uruchomił Związek Strzelecki "Strzelec", który działa w Zespole Szkół numer 2 w Nowym Sączu. Jednostka ma też pozwolenia na nadawanie sygnału z dowolnego miejsca w kraju. W ramach radiostacji ruszyły też zajęcia dla młodych pasjonatów łączności, którzy uczą się rozmawiać za pomocą krótkofalówek.

Nowy Sącz. Jednostka "Strzelec" z własną radiostacją

Jednostka Strzelecka „Strzelec” z Nowego Sącza dostała pozwolenie na nadawanie i znak rozpoznawczy SP9SNS. Radiostacja na razie ma działać w celach szkoleniowych, a przyszłości może przydać się do łączności w sytuacjach kryzysowych. W budynku Zespołu Szkół numer 2, gdzie działa Strzelec w jednym z pomieszczeń, zainstalowano już specjalny sprzęt do nadawania. Członkowie "Strzelca" i uczniowie ćwiczą też w ramach cotygodniowych zajęć „RadioEdukacja”, które prowadzone są przez Pawła Kołodzieja. Władze szkoły przekonują, że dzięki temu uczniowie nauczą się czegoś nowego, co później przyda się w życiu zawodowym.

Wirtualnta strzelnica w Nowym Sączu

Mają do dyspozycji salę, gdzie szkolą się. Założyliśmy też takie miejsce, w którym mamy tę radiostację, zamontowaliśmy tam niezbędny sprzęt. Uczestnicy tych zajęć nabywają takie umiejętności i wiedzę, które w przyszłości przydadzą im się w pracy w wojsku lub policji. No i oczywiście możliwość wykorzystania tej łączności do współpracy ze służbami w sytuacjach kryzysowych, kiedy my, Strzelcy również pomagamy — mówi dyrektor Zespołu Szkół numer 2 w Nowym Sączu Sławomir Szczerkowski.

Radiostacja może nadawać z mocą 500 wat we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla amatorskiej służby radiokomunikacyjnej.