Rusza sezon w nowosądeckim skansenie
To największe takie muzeum w Małopolsce. Chodzi o Sądecki Park Etnograficzny, w którym na 20 hektarach znajdują się dawne dwory, cerkwie, kościoły, czy chłopskie zagrody. Łącznie znajdziemy tu ponad 80 obiektów pochodzących z terenu Sądecczyzny i przenoszonych przez ostatnie lata. Ten rok jest wyjątkowy, bo skansen kończy 50 lat. Obchody urodzin zaplanowano na cały rok, a tradycyjnie 1 maja Sądecki Park Etnograficzny zaprasza do siebie na rodzinną majówkę.
Zaczynamy 1 maja jak co roku. Rozpoczynamy sezon turystyczny i będziemy starali się przez miesiące letnie przede wszystkim spotykać się z zespołami, twórcami, rzemieślnikami, którzy towarzyszyli nam. No niemalże od początku budowy Skansenu. Będziemy chcieli wspólnie wspominać i opowiadać, wspólnie szukać śladów, bo to właśnie ślady są takim tematem przewodnim tegorocznych obchodów i konferencji skansenowskiej, która też będzie podsumowaniem roku jubileuszowego. Więc zapraszamy już 1 maja, impreza plenerowa na rozpoczęcie sezonu. Będą scenki rodzajowe przygotowane przez zespoły folklorystyczne. Okazja do spotkań z rzemieślnikami, z twórcami, z artystami ludowymi, oczywiście produkty kuchni regionalnej, więc wszystko na luzie, na wesoło. Mamy nadzieję, że w pięknej aurze i w pięknej przyrodzie, bo nasz skansen rzeczywiście zasługuje na miano parku – mówił podczas konferencji prasowej Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Polecany artykuł:
Wiosenno – letni sezon turystyczny w Skansenie w Nowym Sączu rusza 1 maja. W tym dniu park będzie otwarty od godziny 10 do 18. Sadecki park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce. Znajdziemy tu obiekty prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych — Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów.
Program: 10.00 - 18.00
SCENKI RODZAJOWEw wykonaniu zespołów regionalnych "Rożnowska Dolina", "Dolina Dunajca", "Podegrodzie", "Górale Łąccy", "Dolina Popradu"
WARSZTATY I POKAZY„Galicyjskie drzewo – o poszukiwaniu przodków i odkrywaniu historii rodzin” – dwór, nr 1
Haft – spichlerz z Gostwicy, nr 5
Ikony – chałupa z Królowej Górnej, nr 41
Kołodziej – chałupa z Mszalnicy, nr 20
Koronka z Bobowej – chałupa z Niecwi, nr 23
Kosor z owcami – przy chałupie z Obidzy, nr 52
Kowalstwo – kuźnia, nr 78
Łyżkarstwo – budynek gospodarczy z Wierchomli Wielkiej, nr 33
Maziarz – chałupa maziarska z Łosia, nr 39
Pieczenie proziaków – dom młynarza z Kamienicy, nr 74
Pieczenie ziemniaków – chałupa z Łabowej, nr 37
Pierogi Łomnicońskie – chałupa z Zagorzyna, nr 47
Rękawice furmańskie – spichlerz z Męciny, nr 16
Stemplowanie na tkaninie – zagroda kolonistów niemieckich, nr 71
Wikliniarstwo – szopa kieratowa z Krużlowej, nr 13
Wyrób drewnianych zabawek – chałupa z Mszalnicy, nr 20
Wyrób kwiatów z bibuły – chałupa z Gostwicy, nr 2
KUCHNIA REGIONALNA - Koło Gospodyń Wiejskich w Mystkowie, Koło Gospodyń Wiejskich "Homrzanie"
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI
14:00WYSTĘPY W AMFITEATRZE LEŚNYMZespół Regionalny "Rożnowska Dolina"Zespół Regionalny "Górale Łąccy"
Wstęp 3 zł
