Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozpoczęła nowy rok akademicki [ZDJĘCIA, FILM]

2022-10-03 12:22

Studenci wrócili na uczelnie. W całej Polsce rozpoczął się nowy rok akademicki. W Nowym Sączu na Akademii Nauk Stosowanych naukę rozpoczęło ponad 1000 nowych osób. W poniedziałek, 3 października przed południem uroczyście złożyli ślubowanie.

Mniej studentów na pierwszym roku

Do Nowego Sącza wraca życie studenckie. Na największej uczelni w regionie – Akademii Nauk Stosowanych zaczęło właśnie studia ponad trzy tysiące osób. Ponad tysiąc z nich, to studenci pierwszego roku. To mniej niż rok temu. Powodem jest niż demograficzny, który dotyka wszystkie uczelnie wyższe.

Rozpoczęcie roku akademickiego na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

To faktycznie mniejsza liczba niż w zeszłym roku, kiedy nowy rok zaczynało 1200 studentów. Winny jest niż demograficzny. Ten rok akademicki jest dla nas bardzo szczególny, bo to pierwszy rok, kiedy uczelnia jest Akademią Nauk Stosowanych. Myślę, że te wyzwania, które stoją przed nami, są bardzo duże. Nadal chcemy się rozwijać – wyjaśnia Mariusz Cygnar, rektor Akademii Nauk Stosowanych.

Sonda
Czy dorabiałeś/dorabiałaś w trakcie studiów?

Za rok kierunki lekarskie?

Sami studenci pierwszego roku do rozpoczęcia zajęć podchodzą raczej z dystansem, ale też dużym zaciekawieniem. Tu warto dodać, że studenci Wydziału Ekonomicznego od tego roku akademickiego będą uczyć się w nowym budynku, przy Alejach Wolności. W planie uczelnia ma również rozbudowę Wydziału Pedagogicznego i Technicznego i rozwój Wydziału Zdrowia. Władzom uczelni marzy się kierunek lekarski i położniczy. Są duże szanse na to, że te kierunki ruszą 1 października 2023 roku.