I LO w Nowym Sączu ma Szkolny Budżet Obywatelski
Jest to już druga odsłona Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, który organizuje I LO z Nowego Sącza. Pierwszą zorganizowano przed pandemią. Najpierw uczniowie, pracownicy i nauczyciele zaproponowali swoje pomysły. Potem specjalna komisja je zweryfikowała. Najciekawsze i te, które są najbardziej możliwe do zrealizowania, trafiły pod głosowanie.
Projekty głównie dotyczą organizacji wydarzeń w szkole, zakupy sprzętu i pomocy dydaktycznych. Budżet jest inicjatywą, która łączy cała społeczność szkolną. Każdy z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły ma wpływ na to, na co będą przeznaczone pieniądze Rady Rodziców.Do wyboru jest osiem różnych projektów. Pieniądze wykłada Rada Rodziców. Szkolny Budżet Obywatelski daje uczniom wiele możliwości. Mogą oni rozwijać swoje pasje, kompetencje obywatelskie, mogą bardziej zaangażować się społecznie, czy rozwijać swoją kreatywność, pomysłowość, sprawność organizacyjną — mówi wicedyrektor szkoły Barbara Lorek.
Na jakie projekty można oddać głos?
Wśród projektów, które walczą o pieniądze, na realizacje znalazły się: „Szkolna Strefa Relaksu”, który zakłada stworzenie na terenie zielonym przed szkołą miejsca do odpoczynku dla uczniów, „Podcastowe Kroniki Długosza”, czyli utworzenie szkolnego podcastu informacyjnego, zakup sprzętu i oprogramowania. „Szachy dla Szkoły” – zakup profesjonalnego sprzętu szachowego, „Integracja – Edukacja – nauczyciele: Internat” – w tym przypadku chodzi o wyposażenie świetlicy internatu w sprzęt umożliwiający organizację wydarzeń edukacyjnych. Pracownicy szkoły zgłosili projekt „Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych”. Zakłada on zakup i montaż klimatyzacji do Sekretariatu. Jest też projekt „Higiena szkolna – Różowa Skrzyneczka” - Zakup i wyposażenie w materiały higieniczne „Różowych Skrzyneczek” dla uczennic. Projekt „Zielona pracownia na miarę XXI wieku” – chodzi o profesjonalne wyposażenie sali biologicznej. Ostatni projekt dotyczy odnowienia i zagospodarowanie Hadesu jako miejsca odpoczynku dla uczniów wewnątrz Szkoły. Które z nich będą zrealizowane, to będzie wiadomo już w najbliższych dniach. W pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego zwyciężył projekt „Wystrzałowe rewolucje”, w ramach którego odnowiono pracownie chemiczne w I LO.