Trasa kolejowa Nowy Sącz - Chabówka

i

Autor: Czesław Szewczyk Trasa kolejowa Nowy Sącz - Chabówka

Region

Czy drezyny rowerowe wyjadą na fragment linii Nowy Sącz — Chabówka? Chcą tego miłośnicy kolei!

2024-04-13 15:55

Turystyczne drezyny na zabytkowej trasie kolejowej nr 104 mogą okazać się hitem, który przyciągnie w nasz region nowych turystów. Taki pomysł mają miłośnicy kolei, którzy chcą uratować przed rozbiórką fragment trasy Nowy Sącz – Chabówka. Łatwo nie będzie, ale warto próbować – mówią fani kolei.

Drezyny turystyczne w Beskidzie Wyspowym. Pomysł fanów kolei

Chcą na dawnej linii kolejowej między Męciną a Mordarką w regionie limanowskim uruchomić drezyny turystyczne. Taki pomysł na zachowanie fragmentu liczącej 140 lat trasy Nowy Sącz – Chabówka mają miłośnicy kolei. Ich zdaniem może to być magnes przyciągający turystów w ten region. To właśnie na tym 12 – kilometrowym odcinku są najpiękniejsze widoki na Beskid Wyspowy. Łatwo nie będzie. Stara trasa ma być rozebrana, a nowa linia poprowadzi innym szlakiem. Fani kolei chcą pomysłem zainteresować gminę Limanowa i planują też napisać do PKP PLK prośbę o pozostawienie torów na części zabytkowej trasy.

Wakacyjny pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki

Chodzi nam o uratowanie, chociaż tego fragmentu nawierzchni żelaznej. Z tego akurat odcinka linii kolejowej między Męciną a Mordarką są niesamowite widoki. To jest jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w kraju. Można ją wykorzystać jako atrakcję turystyczną i puścić po torach drezyny. Mamy kilkanaście takich pojazdów. To są takie lekkie drezyny rowerowe. Cztery osoby siedzą na drezynie, pedałują i napędzają pojazd. Na podstawie takich drezyn i zachowanego toru można fragment linii cały czas użytkować przez wiele lat. Na razie walczymy o to, żeby nie rozebrano tej linii kolejowej – mówi Sławomir Fedorowicz z Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

Tu warto dodać, że trasa, o której mowa jest przebudowywana. Fragment starych torów między Męciną a Mordarką ma być rozebrany. Nowa trasa kolejowa poprowadzi w innym miejscu. Miłośnicy kolei zaznaczają, że podobne drezyny stały się hitem turystycznym w innych miejscach Polski – między innymi na Opolszczyźnie, w Bieszczadach, czy nawet w Małopolsce na linii kolejowej nr 103 w okolicy Alwerni. W internecie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury o wstrzymanie planowanej rozbiórki części zabytkowej trasy. Znajdziecie ją TUTAJ.