Kleszcz

i

Autor: www.pixabay.com

Dużo kleszczy w sądeckich lasach. Chrońmy nasze domowe zwierzęta[WIDEO]

2020-06-10 11:43

Są groźne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Mowa o kleszczach, których w tym roku na Sądecczyźnie jest zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Powodem jest łagodna zima. Lekarze weterynarii przypominają – zadbajmy o nasze zwierzęta.

Nie ma dnia, żeby do lecznicy Macieja Serwina w Nowym Sączu nie trafił pies czy kot z kleszczem. Te pajęczaki można złapać dosłownie wszędzie. Na przydomowym trawniku, w lesie, parku czy nad rzeką.

- W tym roku mamy bardzo duży wysyp kleszczy na Sądecczyźnie – zaznacza lekarz weterynarii Maciej Serwin. - Kleszcze, które przyniosą koty, czy psy są bardzo niebezpieczne także i dla nas ludzi. Taki kleszcz może wylądowywać na łóżku, na ubraniu, na podłodze i bardzo łatwo wczepić się w człowieka.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Dlatego takiego zwierzaka warto zabezpieczyć przed kleszczami. Lekarze weterynarii przypominają, że jest mnóstwo środków, które w tym pomogą. Najbardziej skuteczne mogą okazać się specjalne tabletki dla psów. Zabezpieczają one zwierzaka na okres od 4 tygodni od 3 miesięcy. Można również zastosować specjalna obrożę, która też ochroni psa, czy kota. Są także krople podawane bezpośrednio na sierść zwierzaka, ale te mogą okazać się najmniej skuteczne w przypadku, kiedy nasz pies, albo kot będzie zmoczony przez deszcz.

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?

- Jeśli nasz zwierzak złapie kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć – dodaje Maciej Serwin. - Usuniecie kleszcza jest bardzo proste. Trzeba go chwycić delikatnie odpowiednią pęsetą i próbujemy wykręcić. Jest to zadanie z którym każdy właściciel poradzi sobie.

Podobnie jak u ludzi kleszcze powodują boreliozę, tak nasze domowe zwierzęta mogą zachorować na babeszjozę. Najczęstszymi objawami tej choroby są: apatia, zaczerwienienie oczu, ospałość i niechęć do jedzenia. Chorobę leczy się antybiotykiem. Najgroźniejsze są powikłania, które mogą doprowadzić do zapalenia trzustki, zaburzeń oddychania, czy do niewydolności nerek.