Kolejnych kilkanaście młodych głuszców do nadleśnictwa w Nawojowej trafiło w tym tygodniu. Tym razem przyjechało 15 młodych ptaków. To 8 kogutów i 5 kur. Razem z młodymi jest też matka.
Najpierw głuszce będą mieszkać w specjalnych wolierach, które nadleśnictwo z Nawojowej ma w Pasmie Jaworzyny Krynickiej. Tam będą mogły powoli przyzwyczajać się do naturalnego otoczenia. Pod koniec września leśnicy wypuszczą je na wolność, a matka wróci do hodowli w Wiśle.
Po wypuszczeniu na wolność głuszce nadal będą mogły jednak liczyć na pomoc leśników, którzy przez kilka miesięcy będą im dostarczać wodę oraz pożywienie. Część ptaków będzie też miała założone specjalne nadajnik, dzięki którym leśnicy będą mogli sprawdzać co z głuszcami się dzieje.
Jak pokazują dane telemetryczne, wprowadzane przez nas ptaki nie tylko zostają w pasmie Jaworzyny Krynickiej, gdzie mamy nasze woliery, ale też wędrują w rejon Beskidu Niskiego czy na Słowację - mówi Wojciech Kurzeja nadleśniczy nadleśnictwa Nawojowa.
Głuszce do Nawojowej trafiają od 2010 roku. Od tego czasu udało się wypuścić na wolność około 300 ptaków. Niestety nie wszystkie przeżyły, bo na głuszce poluje wiele drapieżników. Część odleciała też w inne rejony. Według leśników z Nawozowej na Sądecczyźnie na wolności żyje teraz około 20 takich ptaków.
Głuszec to gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W Polsce jest zagrożony wyginięciem. Można go spotkać w trzech rejonach. W Puszczy Augustowskiej, Puszczy Solskiej i Karpatach. W poprzednim stuleciu wyginął w Borach Tucholskich, w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej oraz w Sudetach i Borach Dolnośląskich. Głuszec w Polsce jest chroniony od 1995 roku.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!