Program ma sfinansować leczenie niepłodności dla 60 par w okresie 5 lat. Każda z nich będzie mogła podjąć 3 próby zapłodnienia.
Taka opcja jest przeznaczona dla wszystkich, nie bierzemy pod uwagę kryterium finansowego, ponieważ uważamy, że każdy bez względu na stan majątkowy i społeczny ma prawo do założenia rodziny i szczęśliwego życia. Sam projekt został stworzony na podstawie innych projektów realizowanych w miastach podobnych do Nowego Sącza. Takie inicjatywy miały już miejsce np. w Tarnowie lub Kielcach. Podobne finansowanie działa już w Krakowie – wyjaśnia Jakub Bocheński z Lewicy.
Działacze Lewicy z Nowego Sącza rozpoczęli też rozmowy z radnymi na temat poparcia ich pomysłu. To właśnie od ostatecznej decyzji Rady Miasta Nowego Sącza zależy, czy miasto przekaże pieniądze na realizację tego projektu, czy też nie. Krajowy program in vitro, który finansował zabiegi z budżetu państwa, działał w Polsce do 2016 roku. Skorzystało z niego 17 tysięcy par. Program nie jest już kontynuowany, a komercyjna cena zabiegu in vitro to wydatek od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.