Dzięki tej pomoc siec ciepłownicza, która należy do nowosądeckiego MPEC będzie lepiej zarządzana i monitorowana. Szybciej będzie można reagować na awarie. Spółka będzie mogła też wytwarzać jeszcze więcej „zielonej energii”, a także bardziej oszczędzać tą tradycyjną.
Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli na realizację wielu ważnych dla spółki zadań, które będą miały wpływ na jeszcze wyższą jakość usług świadczonych na rzecz mieszkańców, a także na komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego – mówi Paweł Kupczak prezes MPEC Nowy Sącz.
Polecany artykuł:
Systemem zdalnego zarządzania w najbliższym czasie będą objęte wszystkie węzły cieplne. To umożliwi szybsze wykrywanie i usuwanie awarii. Wszystkie liczniki będą odczytywane zdalnie. MPEC Nowy Sącz planuje też wymianę blisko 50-letnie transformatory oraz rozdzielnie. Zmodernizowany będzie też system automatycznego załączania zasilania.
Na tym jednak nie koniec, bo w spółce powstanie nowoczesny system wizualizacji sieci, przyłączy i węzłów cieplnych. MPEC zakupi też specjalistyczne oprogramowanie do optymalizacji pracy sieci. Dzięki temu zmniejszą się straty energii, ograniczona będzie też emisja CO. W planie jest też dalsza rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Zmodernizowany będzie też układ automatyki i sterowania kotłowni Millenium. Wszystkie prace zaplanowano na lata 2025-2027.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu każdego roku potwierdza, że jest w czołówce przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, a kolejne realizowane projekty pozwalają na wdrażanie najnowszych rozwiązań z korzyścią dla naszych mieszkańców. Bardzo za to dziękuję i jestem przekonany, że dalsza współpraca z urzędem miasta pozwoli na realizację wielu kolejnych nowoczesnych projektów - mówi Artur Bochenek zastępca prezydenta Nowego Sącza.
W ostatnim czasie w nowosądeckim MPEC między innymi uruchomiono nowoczesne systemy, w których przy okazji produkcji ciepła powstaje też energia elektryczna. Takie zakłady pracują w Nowym i Starym Sączu. Na terenie kotłowni na Millenium powstały też nowoczesne kotły na biomasę, dzięki którym MPEC spala mniej węgla. Spółka cały czas modernizuje i rozbudowuje też swoją sieć ciepłowniczą, która dociera do kolejnych osiedli w mieście.

Nowosądecki MPEC ogrzewa nie tylko miasto Nowy Sącz, ale też największe osiedle w Starym Sączu. Oprócz mieszkań we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych MPEC Nowy Sącz dostarcza też ciepło do wielu urzędów, szkół, firm czy do nowosądeckiego szpitala. Sieć ciepłownicza, którą zarządza MPEC liczy ponad 50 kilometrów.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!