O nagranie krążka od dłuższego czasu starał się organista Marcin Wnęk, który jest wnukiem pierwszego trębacza Władysława Kurzei z Czerńca. Udało się. Pierwszych sto płyt jest już nagrane.
To szczególne melodie i pieśni, które dzięki nagraniu na płytę zostaną ocalone dla przyszłych pokoleń. Cieszę się, że Fonoteka się powiększa, a zespoły i grupy artystyczne działające na naszym terenie chętnie korzystają z możliwości bezpłatnego nagrania płyty w studio Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu - mówi starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba.
Polecany artykuł:
Granie pieśni z kościelnej wierzy w Łącku w 1949 roku rozpoczęli dwaj trębacze Stanisław Wąchał z Łącka oraz Władysław Kurzaje z Czerńca. Na płycie nagrano utwory, które z okazji 75 rocznicy tej właśnie tradycji opracował Tadeusz Moryto.
Przedstawiciele trębaczy z Gminy Łącko dostali sto płyt CD z nagraniami oraz „płytę matkę”, z której teraz będą mogli robić kolejne kopie.
Fonoteka Powiatu Nowosądeckiego powstaje od kilku lat. Płyty nagrywane są w nowoczesnym studiu, które działa w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu.
Fonoteka liczy dziś już ponad 180 płyt, na których zgromadzono nagrania zespołów, chórów czy kapel z regionu sądeckiego. Na tym jednak nie koniec, bo katalog cały czas jest powiększany o kolejne nagrania.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]