Życie miasta

Łączy ich jedno. Ich placówki przypominają o Sybirakach [ZDJĘCIA]

2024-06-06 7:32

To było wielkie święto wielkiej rodziny Sybiraków. W Nowym Sączu spotkali się dyrektorzy szkół oraz różnych stowarzyszeń, które mają takich właśnie patronów. Takie spotkania każdego roku są organizowane w innym mieście i mają przypominać historie osób zesłanych na Sybir.

Kilkudziesięciu dyrektorów szkół, placówek i stowarzyszeń noszących imiona Sybiraków spotkało się w Nowym Sączu. Był to 13 taki zlot. Co roku odbywają się one w innym mieście. W ramach zlotu zorganizowano spotkanie w ratuszu w Nowym Sączu, w którego trakcie wręczono odznaki za zasługi Związku Sybiraków w Nowym Sączu. Samo spotkanie było też okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń w tym, jak przypominać pamięć o zesłańcach na Sybir.

Orszak Jana Długosza przeszedł ulicami Nowego Sącza

Do tej pory najczęściej współpracowaliśmy z Sybirakami podczas organizacji różnych uroczystości. W tej chwili sybirakami trzeba się opiekować – o tym chcemy mówić i przypominać. Takie zjazdy dają nam możliwość integracji, rozmowy czy wymiany doświadczeń. Poza tym też chcemy cały czas przypominać pamięć o tych osobach, które powoli odchodzą – mówi Kazimierz Korczyński ze związku Sybiraków w Nowym Sączu.

Sybiracy w Nowym Sączu

W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Szkoła od wielu lat przypomina o zesłańcach na Sybir na różne sposoby. W szkole działa Izba Pamięci, autorskim pomysłem jest nadawanie salom lekcyjnym patronów w postaci Sybiraków. Niedawno na szkole powstał mural Matki Sybiraczki. W tym roku w zjeździe wzięli udział przedstawiciele ponad 40 placówek z całej Polski, które noszą imię Sybiraków. Partnerem głównym XIII Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru było województwo małopolskie.