Czym jest "czarny kaszel"?
Krztusiec, zwany inaczej kokluszem, "czarnym kaszlem", czy też "studniowym kaszlem" to zakaźna choroba, która przebiega pod postacią zapalenia oskrzeli o przewlekłym charakterze. Chorego męczy silny kaszel, napady bezdechu, wymioty po napadach kaszlu. Krztusiec może występować zarówno i dzieci, jak i dorosłych. Przeważnie dotyka tych, którzy nie przyjęli szczepionek profilaktycznych. Zaszczepieni lub osoby, które przebyły już wcześniej chorobę, znoszą już dużo łagodniej. Infekcja trwa od 5 do 21 dni. Dolegliwości mogą jednak utrzymać się nawet przez kilka miesięcy od zakażenia.
Krztusiec coraz powszechniejszy. Ogniska choroby w kilku europejskich krajach
I choć krztusiec może kojarzyć się z zapomnianą chorobą z dzieciństwa, to niestety teraz powraca. Wzrost zachorowań odnotowywany jest w kolejnych krajach. Najgorsza sytuacja jest w Czechach i w Chorwacji. Oprócz tego dużo zachorowań jest też w Belgii, Danii, Holandii oraz w Wielkiej Brytanii.
W Polsce również odnotowywane są przypadku krztuśca. Jak poinformował dr Paweł Grzesiowki na antenie TVN24, w czerwcu tego roku z powodu zakażenia zmarło miesięczne dziecko. To pierwszy w tym roku taki przypadek w Polsce.
To jest zgon miesięcznego dziecka, które nie było jeszcze szczepione przeciwko krztuścowi, ponieważ, jak wiadomo, w Polsce szczepienia przeciwko krztuścowi zaczynamy od siódmego tygodnia życia - powiedział doktor Grzesiowski.
Dodał także, że matka dziecka będąc w ciąży, nie zaszczepiła się przeciwko krztuścowi. Od początku roku w Polsce na krztusiec zachorowało już prawie 7 tys. osób. Ochroną przeciwko chorobie są szczepienia, które podaje się dzieciom w trzech dawkach - pierwszą, gdy malec ma od dwóch do dwunastu miesięcy, drugą w wieku dwóch lat i trzecią od 3 do 7 r.ż. Zaleca się także szczepienie kobiet w ciąży.