Są pieniądze na kolejne miesiące dla Szkółek Ginących Zawodów z powiatu nowosądeckiego

i

Autor: Paweł Szeliga starostwo powiatowe Są pieniądze na kolejne miesiące dla Szkółek Ginących Zawodów z powiatu nowosądeckiego

region

Kuźnie młodych talentów będą działać nadal. Są pieniądze dla Szkółek Ginących Zawodów

2024-09-19 16:57

Są pieniądze na kolejne miesiące dla Szkółek Ginących Zawodów z powiatu nowosądeckiego. Dzięki nim młodzi mieszkańcy regionu pod okiem fachowców nadal będą mogli uczyć się takich zawodów, które powoli przechodzą już do historii. Chętnych do nauki nie brakuje.

Umowy z instruktorami na kolejne miesiące właśnie podpisano. Pieniądze na zajęcia od wielu lat wykłada starostwo powiatowe z Nowego Sącza. Tym razem to ponad 460 tysięcy złotych. Dzięki tej pomocy szkółek ginących zawodów w tym roku będzie działać ponad 90.

Głównym celem działalności szkółek jest dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu oraz ocalenie go od zapomnienia. Wiedza przekazywana jest na zasadzie mistrz-uczeń - mówi dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Krzysztof Szewczyk

Mówi Krzysztof Szewczyk szef PMDK oraz instruktorzy

Szkółki Ginących Zawodów są w 33 miejscowościach powiatu nowosądeckiego. Proponują zajęcia między innymi z bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, ceramiki, plastyki obrzędowej, rzeźby, ikonopisarstwa, tańca i śpiewu regionalnego. Są też szkółki, które uczą gry na klarnecie, trąbce, heligonce, basach, skrzypcach czy akordeonie.

Quiz. Część garderoby czy domowa ozdoba? Nie załóż plafoniery na głowę. Wtedy zdobędziesz komplet

Pytanie 1 z 10
Co to jest bibelot?

Sądeckie Szkółki Ginących Zawodów zaczęły powstawać pod koniec 2000 roku. Na początku było ich tylko 10. W następnych latach przybywały kolejne. Dziś jest ich już ponad 90. Każdego roku na zajęcia do szkółek w całym regionie przychodzi około 600 osób.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!