grupa speed

i

Autor: fot. KMP Nowy Sącz

Mają szybkie samochody i ścigają piratów drogowych. Sądecka grupa SPEED działa już rok

2020-07-23 12:09

Po odprawie wsiadają w szybkie radiowozy – zarówno te oznakowane, jak i nie. Codziennie skutecznie łapią piratów drogowych. Właśnie tak działają funkcjonariusze sądeckiej grupy „SPEED”, którzy od roku dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pierwsza taka grupa powstała dwa lata temu w Warszawie. Ponieważ formuła dobrze się sprawdziła, podobne powołano w innych miejscach Polski. W Komendzie Wojewódzkiej w Krakowie swoją pracę rozpoczął Wojewódzki Nieetatowy Zespół ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED”. W jego skład weszli również specjalistycznie przeszkoleni i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej Policji, którzy od tego czasu, każdego dnia wyruszają na drogi Sądecczyzny, gdzie walczą z piratami drogowymi.

- Mundurowi z sądeckiej grupy „SPEED” przez ostatnie 12 miesięcy mieli ręce pełne roboty. W tym czasie skontrolowali 3 677 pojazdów, ujawniając 26 nietrzeźwych kierowców oraz 4 873 wykroczenia i 48 przestępstw. W efekcie funkcjonariusze nałożyli 4 300 mandatów i skierowali 97 wniosków do sądu o ukaranie niefrasobliwych kierowców – wymienia Justyna Basiaga z nowosądeckiej Policji. - Policjanci zatrzymali łącznie 87 praw jazdy oraz 238 dowodów rejestracyjnych pojazdów, w tym 155 za zły stan techniczny. Wielokrotnie ujawniali również pojazdy, w których wskazania drogomierza różniły się o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od stanu odnotowanego przez diagnostów podczas ostatnich badań technicznych.

Małopolska policja apeluje o rozwagę

Prawie codziennie członkowie grupy SPEED spotykają się z przypadkami naruszenia przepisów ruchu drogowego. Rekordzistą, jeśli chodzi o nadmierną prędkość był kierowca, który al. Piłsudskiego w Nowym Sączu, przy ograniczeniu do 60km/h, pędził z prędkością 168km/h. Za popełnione wykroczenia policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, na jego konto trafiły łącznie 22 punkty karne, a jego portfel stał się lżejszy o 1000 złotych. Policja przypomina, że nadmierna prędkość jest zagrożeniem nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

- Przypominamy, że każdy może poinformować Policję np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub wysyłając zarejestrowany materiał filmowy z agresywnym zachowaniem innego uczestnika ruchu na adres mailowy: stopagresjidrogowej@nowy-sacz.policja.gov.pl – dodaje Justyna Basiaga.

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do:

Policjanci sądeckiej grupy „SPEED” nie tylko walczą z brawurą na drogach, ale także można liczyć na ich pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach. W sierpniu 2019 roku mundurowi pilotowali do szpitala w Krynicy-Zdroju mężczyznę, który swoim samochodem wiózł córkę porażoną przez prąd. W takich okolicznościach cenna była każda minuta, a dzięki wsparciu policjantów, poszkodowana mogła na czas dotrzeć do lecznicy, by tam otrzymać fachową pomoc medyczną.