Rozmawiano o zimowym utrzymaniu dróg oraz infrastruktury kolejowej, a także o odśnieżaniu obiektów. Szczególnie wielkopowierzchniowych dachów. Nie zabrakło także tematów związanych z pomocą społeczną, wsparciem osób samotnych, starszych i bezdomnych. Omówiono także sprawy związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych, opieką nad zwierzętami, oraz zabezpieczeniem dostaw prądu.
Zima, szczególnie w Małopolsce, to piękna pora roku. Ale jest to także okres wymagający szczególnego zaangażowania służb, instytucji i straży odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ich przedstawiciele w swoich raportach zapewnili mnie, że jesteśmy na ten czas dobrze przygotowani. Posiadamy odpowiednie zabezpieczenie na wypadek problemów związanych nawet z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Będziemy na bieżąco reagowali na potrzeby, kierując siły i środki tam, gdzie potrzebna będzie pomoc czy wsparcie - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Polecany artykuł:
Odpowiedni sprzęt do walki ze śniegiem i lodem ma krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W magazynach jest już ponad 34 tysiące ton soli. W gotowości czeka też około 200 jednostek przeróżnego sprzętu i pojazdów do zimowego utrzymania dróg.
Także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zapewnia o dobrym przygotowaniu do zimy. ZDW do swojej dyspozycji ma 120 sztuk sprzętu. To między innymi piaskarki, solanki, pługi, ładowarki oraz sprzęt do odśnieżania chodników. W magazynach ZDW jest prawie 30 ton materiałów do zimowego utrzymania dróg.
Na terenie województwa małopolskiego działają 24 placówki, które zapewniają dach nad głową osobom bezdomnym. W sumie 178 gmin zabezpiecza 1189 miejsc tymczasowego schronienia. W czasie zimy osoby bezdomne będą mogły liczyć nie tylko na schronienie, ale też na gorący posiłek czy odzież.
Przed nami sezon zimowy, który wymaga troski o drugiego człowieka. Nie zapominajmy w tym czasie o osobach, które potrzebują naszej pomocy, bo znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Miejmy otwarte serca i pomagajmy. Pamiętajmy o numerze 987, który jest całodobową infolinią prowadzoną przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie można uzyskać pomoc, ale także zgłosić osobę, która potrzebuje wsparcia. – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Policjanci i strażnicy miejscy będą też częściej niż zwykle sprawdzać miejsca, w których osoby bezdomne mogą przebywać. Chodzi między innymi o dworce autobusowe czy kolejowe, pustostany, klatki schodowe czy domki letniskowe.
W spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego oprócz urzędników pojawili się między innymi przedstawiciele policji, państwowej straży pożarnej, straży granicznej, wojska, TOPR-u, GOPR-u, a także zarządcy dróg krajowych i wojewódzkich.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!