Dlatego służby, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo proszą, żeby obojętnie nie przechodzić obok takich właśnie osób. Jeżeli sami nie możemy pomóc, to zadzwońmy po odpowiednie służby. W wielu przypadkach właśnie dzięki informacjom od mieszkańców, osobom które były zagrożone wychłodzeniem policjanci uratowali życie.
Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub 986. Taki sygnał może uratować czyjeś życie - przypomina Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Także policjanci w czasie służby zwracają uwagę na osoby bezdomne, ale też kontrolują miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Mundurowi sprawdzą między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe
Podczas działań funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać także na osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu – dodaje Izworska.
O tym, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia można też poinformować za pomocą krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i sprawdzą taki sygnał.
Na terenie naszego województwa działa też specjalna, całodobowa infolinia pod numerem telefonu 987. Można tam zapytać o pomoc dla osób bezdomnych
Niskie temperatury w naszym regionie mają się utrzymać przez kilka dni. Bardzo zimna będzie noc z poniedziałku na wtorek. Na termometrach mamy zobaczyć od minus 15 do minus 20, lokalnie nawet do minus 24.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!