Niesamowite odkrycie przy ruinach sądeckiego zamku [ZDJĘCIA]

2021-12-08 12:30

Nawet 200 lat przed lokacją Nowego Sącza, na terenie dzisiejszej starówki mógł istnieć gród? Tak wynika z ustaleń archeologów, którzy w okolicy ruin zamku odkopali elementy dawnego wału obronnego czy naczynia. Wykopane skarby będą poddane dokładnym badaniom.

Osada przed lokacją Nowego Sącza?

Archeolodzy pracujący przy ruinach sądeckiego zamku natknęli się na nietypowe znaleziska. Odkopali oni fragmenty wału obronnego, który mógł powstać między XI a XIII wiekiem, czyli znacznie wcześniej, niż datowana jest lokacja Nowego Sącza. To może oznaczać, że historia miasta zaczyna się dużo wcześniej, niż do tej pory zakładano?

Andrzej Lis oddał setny litr krwi

Istnieje prawdopodobieństwo, że to mogą być pozostałości wału grodziska. Takie wały były spotykane w czasach panowania pierwszych piastów. Budowle powstawały między X a XIII wiekiem. Do tej pory nie stwierdzono, że na wzgórzu zamkowym istniała jakaś inna konstrukcja niż kamienna. My odkopaliśmy konstrukcję drewnianą. To jest znaczne odkrycie, bo przenosimy historię powstania osadnictwa w tym miejscu sto, czy dwieście lat wstecz — mówi Zbigniew Maciejowski z Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która koordynuje badania.

Sonda
Czy wprowadzenie przedmiotu "Historia i teraźniejszość" to dobry pomysł?

Zamkowe wzgórze w Nowym Sączu ciągle zaskakuje

Prace na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu trwają już od kilku lat. Do tej pory udało się tam odkryć wiele cennych przedmiotów. Między innymi dawne monety, srebrne łyżki, widelce, kieliszki czy kubki. Tu warto dodać, że Nowy Sącz prawa lokacyjne otrzymał pod koniec XIII wieku, w 1292 roku.