Bolesław Barbacki był nie tylko malarzem, ale też pedagogiem, założycielem szkoły odzieżowej w Nowym Sączu, szefem nowosądeckiego Sokoła, ale również był związany z teatrem w Nowym Sączu. Album, który tworzy muzeum ma pokazać jego obrazy, ale też przypomnieć o samym artyście, którego wielu sądeczan już nie pamięta. W albumie znajdą się fotografie obrazów, które ma Muzeum Okręgowe z Nowego Sącza ale też z prywatnych kolekcji.
W albumie znajdą się wszystkie kierunki które uprawiał. Będą portrety, których namalował mnóstwo. Znajda się także pejzaże oraz akty. Artysta stworzył ich około 40. Wśród modelek, które pozowały mu była między innymi młoda Danuta Szaflarska – mówi Piotr Droździk, który pracuje nad albumem.
Książka będzie gotowa jeszcze w styczniu. Na półki księgarni trafi pod koniec miesiąca. Nad projektem graficznym albumu pracuje Małgorzata Flis. Ma on liczyć 160 stron, będzie podzielony na kilka okresów życia Bolesława Barbackiego. Teksty do albumu piszą rożne osoby. Wstęp napisze rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, bo właśnie tam studiował sądecki artysta. Będzie można przeczytać też tekst doktor Marii Molędy, która napisała o życiu Bolesława Barbackiego, z kolei jego twórczość szczegółowo opisała Edyta Ross – Pazdyk.
Polecany artykuł:
Rok 2021 Rada Miasta Nowego Sącza na wniosek prezydent Ludomira Handzla uznała rokiem Bolesława Barbackiego. Właśnie w tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z artystą. 130 rocznica jego urodzin i 80 rocznica śmierci. Bolesław Barbacki został rozstrzelany przez Niemców podczas II wojny światowej w Biegonicach koło Nowego Sącza.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!