Nowe województwo na mapie Polski. Stolicami Nowy Sącz i Tarnów
W raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego możemy przeczytać, że do sprawnego funkcjonowania kraju potrzebne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”. Autor proponuje cztery reformy podziału administracyjnego Polski. W jednym z wariantów Nowy Sącz i Tarnów stają się stolicami nowo utworzonego województwa sądecko-tarnowskiego.
– Drugą brakującą jednostką jest województwo sądecko-tarnowskie. Jakkolwiek luka, którą wypełnia, nie jest tak widoczna na mapie, jego waga rośnie wobec gęstości zaludnienia i dynamiki demograficznej. Województwo składa się ze wschodniej części obecnego małopolskiego, ponadto wchodzą doń Dębica i Mielec z podkarpackiego. Ten odcinek granicy wschodniej uzasadnia nie tylko bliskość geograficzna, ale i zasięg diecezji tarnowskiej. Do zasięgu diecezji nawiązuje też granica województwa na południowym zachodzie. Tu dla zachowania zwartości terytorialnej nowego krakowskiego celowa jest korekta również granic powiatów w okolicach Mszany Dolnej i Szczawnicy. Natomiast na północnym zachodzie Bochnia, ze względu na bliskość ośrodka metropolitalnego, pozostaje w województwie krakowskim. Północną granicę sądecko-tarnowskiego tradycyjnie wyznacza Wisła, co jest dziedzictwem jeszcze z okresu zaborów – czytamy w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.
Wariant II
Wariant II „umiarkowany”, jak czytamy w raporcie Instytutu Sobieskiego, przewiduje uzupełnienie układu o brakujące województwa – w świetle standardów obecnego podziału. Rozwiązane zakłada nadanie statusu wojewódzkiego wybranym miastom wyróżniającym się odosobnieniem od większych ośrodków albo historyczną tradycją ośrodka regionalnego. Tak jest w przypadku Nowego Sącza, który wraz z Tarnowem, staje się stolicą województwa sądecko-tarnowskiego.