Dlatego policja prosi seniorów o ostrożność i rozwagę. Natomiast młodych ludzi mundurowi proszą o poinformowanie swoich rodziców, dziadków i sąsiadów jak działają oszuści.
Kobieta prowadząca rozmowę, płaczącym głosem informowała, że spowodowała wypadek i potrzebuje dużej sumy pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych. Później przekazywała słuchawkę mężczyźnie, który przedstawił się jako policjant i miał uwiarygodnić całą historię. Na szczęście starsi państwo wykazali się dużą czujnością i dzięki temu, że szybko przerwali rozmowę uratowali swoje oszczędności – mówi Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Takie telefony mogą się jednak powtarzać, dlatego policja przypomina. W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon za krewnego czy policjanta będzie żądał od nas pieniędzy, należy natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną.
Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się, czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego połączenia pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia — dodaje Aneta Izworska.
Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]