Stary Sącz. Pierwszy defibrylator AED w mieście
Wszystko zaczęło się od Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które w tym roku po raz pierwszy zorganizowano w Starym Sączu. Uczennice LO im. Marii Curie — Skłodowskiej, które koordynowały zawody, przy wsparciu nauczycieli Anety Mamali i Kamila Głębockiego postanowiły umieścić w swojej szkole przenośny defibrylator, który będzie mógł być wykorzystywany przy nagłych wypadkach. Zorganizowały zbiórkę internetową przy wsparciu Młodzieżowej Akademii Partycypacji Obywatelskiej pod patronem Instytutu Karpackiego. Udało się. Pieniądze na zakup urządzenia zebrano w ekspresowym tempie - zaledwie 3 dni. Będzie to pierwszy taki defibrylator w szkołach na terenie gminy Stary Sącz.
Bardzo szybko udało nam się zebrać te pieniądze i nie spodziewałyśmy się, że tak szybko pójdzie. To jest budujące, że tak wiele osób zaangażowało się w realizacje naszego projektu. Urządzenie będzie zainstalowane na budynku naszej szkoły przy ul. Partyzantów – mówi Karolina Żywczak z LO w Starym Sączu, która projekt wspólnie realizowała z Katarzyną Gardoń i Klarą Słowik.
W Starym Sączu powstanie sieć defibrylatorów AED?
Po wakacjach uczennice, które również działają w szkolnym kole PCK i samorządzie uczniowskim, chcą zorganizować warsztaty dla swoich szkolnych kolegów, nauczycieli oraz mieszkańców Starego Sącza z obsługi defibrylatora. W przyszłości chcą też stworzyć razem z innymi szkołami i instytucjami w Starym Sączu sieci przenośnych defibrylatorów AED. Przenośne urządzenie może pomóc uratować życie człowieka, zanim przyjedzie karetka pogotowia. Defibrylatory są proste w obsłudze, systemem głosowym informują o tym, co robić krok po kroku. Podobne urządzenia znajdziemy między innymi w Nowym Sączu.