Pływa

i

Autor: Steve Buissinne z Pixabay

Region

Policja apeluje o rozwagę, statystyki przerażają

Od początku wakacji w Polsce utonęło już 90 osób. Nasze bezpieczeństwo nad wodą w dużej mierze zależy od nas. Słoneczne, wakacyjne dni sprzyjają takiej formie rekreacji. Policjanci przypominają i apelują o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk.

Tragiczne statystyki

Trzy osoby utonęły w jeden dzień w miniony weekend w Małopolsce. Jak informuje Małopolska Policja w każdym z przypadków najprawdopodobniej ofiary przeceniły swoje umiejętności pływackie oraz pływały w miejscu niedozwolonym. 21 lipca w Przylasku Rusieckim na zbiorniku objętym zakazem kąpieli utonął 34-letni mężczyzna. Także niedzielę w Grodzisku w gminie Zator w powiecie oświęcimskim utonęło dwoje nastolatków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kąpali się w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi około 4 metrów i  obowiązuje tam zakaz kąpieli.

Od początku wakacji w województwie małopolskim utonęło 6 osób. Części z tych wypadków można było uniknąć. Najczęstszą przyczyną utonięć nadal jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Poza tym brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź ich brak, a także korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.

- Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad - przypomina policja.

- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana - informują o tym znaki i tablice. Nie wolno także pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych, zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika, na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:– wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze białym,– strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm.

Pamiętajmy o numerach alarmowych:

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Urlop na Śląsku QUIZ. Czy wiesz, co robią mieszkańcy Śląska na wakacjach?

Pytanie 1 z 10
Z bajtlami idzie sie pokopać fusbal na szpilplacu. Czyli:
Przyjaciółki. Zuza wróciła! Anita Sokołowska jest na planie wśród ekipy serialu