Jeśli chcecie go zrobić samemu w domu, to warto o tym pomyśleć już teraz, bo taki zakwas musi postać w ciepłym miejscu kilka dni. Potrzebna będzie do tego mąka żytnia, mąka razowa, czosnek, skórka chleba razowego. Prawdziwy świąteczny żur można było spróbować podczas ostatniego jarmarku w Miasteczku Galicyjskim. Potrawę przygotowały panie z koła gospodyń wiejskich „Kobitki spod łyżki” w Przyszowej koło Limanowej.
On musi się kisić od 3 do 5 dni, to zależy od tego, jak ciepło jest w domu. Wbrew pozorom można go przygotować bardzo łatwo. Podstawą jest garść mąki żytniej, garść mąki razowej, trochę owsianki może być, dużo czosnku, skórkę chleba razowego. Trzeba zalać letnią wodą i odstawić. Taka moja przestroga, lepiej nie nalewać do pełna – wyjaśnia Elżbieta Bargieł z koła gospodyń wiejskich „Kobitki spod łyżki” w Przyszowej koło Limanowej.
W czym najlepiej zrobić zakwas?
Zakwas najlepiej robić w glinianym naczyniu, ale jeśli takiego nie mamy, wystarczy duży słoik. Niestety zakwas nie wyjdzie nam w żadnym plastikowym naczyniu ani w metalowym garnku. W trakcie kiszenia od czasu do czasu zakwas można zamieszać. Kiedy nasz będzie już gotowy trzeba dodać do wcześniej przygotowanego wywaru z warzyw. Tradycyjny wielkanocny żurek podaje się z jajkiem.