Miejsce wybrano nie przez przypadek
Zobaczymy na niej przedwojenne fotografie sądeckiego Piekła. Chodzi o wystawę, którą stowarzyszenie Sądecki Sztetl ustawiło koło biblioteki przy ul. Lwowskiej. Znalazł się tam szczegółowy opis tej dzielnicy, jak i sylwetki znanych sądeczan pochodzenia żydowskiego, które tu mieszkały przed wojną.
Chcemy upamiętniać takie ważne miejsca dla społeczności żydowskiej i historii zagłady sądeckich żydów. Tu w okresie II wojny Światowej było getto. Stoimy przed biblioteką dla dzieci, która kiedyś była synagogą no i właśnie tutaj sądeczanie będą mogli zobaczyć wystawę poświęconą tej dzielnicy, jak i osobom, które w niej mieszkały i zginęły w holocauście — mówił Łukasz Połomski ze stowarzyszenia Sądecki Sztetl.
Takich mini- wystaw w Nowym Sączu będzie więcej
Teksty poświęcone mieszkańcom dzielnicy Piekło napisała Ewa Andrzejewska. Na wystawie znajdziemy informacje między innymi o Maryanie, który był artystą. Jest także mapa Piekła pokazująca jak wyglądała ta dzielnica w trakcie wojny. Podobną wystawę w drugiej połowie marca będzie można obejrzeć przy I LO w Nowym Sączu. Takie wystawy organizowane są z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy likwidacji sądeckiego getta.