Dariusz Popiela, Łukasz Połomski i Artur Franczak podczas konferencji zapowiadającej obchody 80. rocznicy likwidacji sądeckiego getta

i

Autor: Michał Rejduch Dariusz Popiela, Łukasz Połomski i Artur Franczak podczas konferencji zapowiadającej obchody 80. rocznicy likwidacji sądeckiego getta

Przypomną historię sądeckich Żydów. „Ludzie, nie liczby” w tym roku w Nowym Sączu

2022-02-10 12:51

Projekt pod hasłem „Ludzie, nie liczby” pojawi się w sądeckich szkołach. Jego autorem jest kajakarz i olimpijczyk Dariusz Popiela, który razem ze stowarzyszeniem Sądecki Sztetl chce młodym ludziom przypomnieć historię Żydów, którzy przed II wojną światową żyli w Nowym Sączu.

W ty roku 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta

Będą spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady i spacery historyczne. W tym roku stowarzyszenie Sądecki Sztetl i twórca projektu „Ludzie, nie liczby” Dariusz Popiela, chcą przybliżyć uczniom sądeckich szkół historię Żydów mieszkających przed wojną w mieście. To dlatego, że w sierpniu przypada 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta. Spotkania mają ruszyć wiosną.

Kocie planty w Nowym Sączu po remoncie

Edukacja jest dla nas bardzo ważna. Ja sam, po zakończeniu szkoły średniej nie wiedziałem o tym, co w Nowym Sączu wydarzyło się podczas wojny. Naszym marzeniem od zawsze, jako osób działających na rzecz pamięci było to, żeby projekt zawitał do Nowego Sącza, po to, by uczniowie mieli świadomość tego, co wydarzyło się w mieście podczas okupacji – wyjaśnia Dariusz Popiela. - Przy tej bardziej sprzyjającej pogodzie jesteśmy otwarci do oprowadzania grup. To jest żywa lekcja historii, którą oferujemy, zatem zapraszamy do kontaktu z nami – dodaje Łukasz Połomski ze stowarzyszenia Sądecki Sztetl.

Sonda
Czy Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za II wojnę światową?

Kajakarz chce przypomnieć o ofiarach holocaustu w Nowym Sączu

Kajakarz Dariusz Popiela od wielu lat prowadzi działania edukacyjne dotyczące tematyki holocaustu. Wielokrotnie spotykał się z młodzieżą z podhalańskich szkół, ale nie tylko. To z jego inicjatywy powstały miejsca pamięci z nazwiskami zamordowanych Żydów w Krościenku nad Dunajcem, czy w Grybowie. W tym roku takie spotkania odbędą się w Nowym Sączu, a okazją do tego będzie 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Sądecki Sztetl chcą przypomnieć uczniom sądeckich szkół historię żydów mieszkających przed i w trakcie wojny w Nowym Sączu. Nauczyciele lub uczniowie, którzy chcą wziąć udział w takich spacerach, mogą zgłaszać się do stowarzyszenia Sądecki Sztetl.