Do tej pory zorganizowano już kilka takich szkoleń. Wszystko dlatego, że coraz częściej zdarzają się ataki na medycznych ratowników. Nie tylko te słowne, ale fizyczne. Zarówno ze strony pacjentów, jak i osób postronnych.
Polecany artykuł:
W całej Małopolsce przeszkolonych będzie blisko 1,5 tysiąca ratowników medycznych. Ratownicy z Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego takie szkolenia przejdą pod koniec kwietnia.
Coraz częściej Ci, którzy jadą ratować ludzkie życie, są narażeni na utratę zdrowia, a tragiczne zdarzenia pokazały, że niejednokrotnie także i życia. Nie na skutek działań ratunkowych, nie w pożarze czy wypadku, ale na skutek agresji osób, którym spieszą z pomocą. Rozpoczynamy cykl szkoleń dla ratowników medycznych, aby mogli skutecznie reagować na sytuacje, które dla nich samych mogą stanowić zagrożenie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Zajęcia będą organizowane w kilku wytypowanych jednostkach na terenie całego regionu i będą przeprowadzane przez doświadczonych policyjnych instruktorów technik i taktyk interwencji. Szkolenia mają nauczyć ratowników medycznych rozpoznawać sytuacje trudne, stwarzające zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, ale też pokazać im jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach.
Kilka dni temu takie szkolenie zorganizowano w oddziale prewencji policji w Krakowie, a pod koniec marca w szpitalu powiatowym w Oświęcimiu. Kursy dla ratowników Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego zaplanowano pod koniec kwietnia. W sumie szkolenie przejdzie około 70 osób.

W całym 2024 roku ratownicy medyczni w Małopolsce 38 razy prosili policję o pomoc, bo czuli się zagrożeni.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!