Do tej pory w całym regionie zorganizowano już kilkanaście takich szkoleń. Wszystko dlatego, że coraz częściej zdarzają się ataki na medycznych ratowników. Nie tylko te słowne, ale fizyczne. Zarówno ze strony pacjentów, jak i osób postronnych.
W tym tygodniu szkolenie z samoobrony zorganizowano w komendzie miejskiej policji w Nowym Sączu. Tym razem dla 28 ratowników medycznych z Nowego Sącza, Limanowej oraz Gorlic.
Warsztaty prowadzili doświadczeni instruktorzy taktyk i technik interwencji, którzy na co dzień uczą sądeckich policjantów skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia. Ratownicy mogli zapoznać się z podstawowymi technikami samoobrony oraz metodami reagowania w przypadkach zagrożenia - mówi Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.
Były to już kolejne takie szkolenia, które dla ratowników medycznych zorganizowano w Nowym Sączu. Pierwsze dwa były pod koniec kwietnia. Wtedy przeszkolono 26 ratowników.
Przypominamy, że ratownicy medyczni podczas wykonywania obowiązków zawodowych podlegają ochronie prawnej, a ich znieważanie, naruszanie nietykalności cielesnej czy napaść na nich stanowi przestępstwo - dodaje Aneta Izworska

W całej Małopolsce przeszkolonych będzie blisko 1,5 tysiąca ratowników medycznych. W 2024 roku ratownicy medyczni w Małopolsce 38 razy prosili policję o pomoc, bo czuli się zagrożeni.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!