Kultura

Sentymentalna podróż w przeszłość. 50-lecie KRAM-u w Myślcu nad Popradem

2024-06-20 13:00

Przed nami 50-lecie KRAM-u, czyli Konfrontacji Ruchu Akademickiego Młodzieży. Wszystko zaczęło się w 1974 roku. Festiwal przez kilkanaście lat przyciągał do Myślca artystów z całej Polski. Po raz ostatni Konfrontacje Ruchu Artystycznego Młodzieży zorganizowano w 1989 roku.

Stary Sącz. 50-lecie KRAM-u

Sama inicjatywa zorganizowania wydarzenia "Kram się KRAMie – koncert jubileuszowy wyszła ze strony Wojciecha Knapika, dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Inspiracją była w dużej mierze Pannonica Festival, która od ubiegłego roku odbywa się w tych samych krzakach nad Popradem, w których pół wieku temu młodzi, zdolni i pełni werwy artyści postanowili stworzyć legendarną dziś imprezę. KRAM powstał z myślą o zdolnej młodzieży wiejskiej, robotniczej i małomiasteczkowej, ale przez kilkanaście lat przyciągał do Myślca artystów z całej Polski. Dla wielu KRAM-owiczów było to ważne, jeśli nie najważniejsze doświadczenie pokoleniowe. Dla młodych ludzi była to niezwykła okazja do osobistego spotkania ze znanymi twórcami kultury. Młodzież mogła uczestniczyć w licznych zajęciach artystycznych i występować na scenach w całym regionie od Krynicy po Nowy Sącz. Po raz ostatni Konfrontacje Ruchu Artystycznego Młodzieży zorganizowano w 1989 roku.

Mistrzostwa PIerwszej Pomocy w Starym Sączu

Gwiazdy zapraszane były w różnym charakterze. Od występów na scenie, przez spotkania autorskie wtedy nazywane „spotkaniami z ciekawymi ludźmi”, po warsztaty pod okiem znanego twórcy-profesjonalisty, dziś nazywane „kursami mistrzowskimi”. Lista znanych postaci ze świata kultury, które odwiedziły KRAM, jest imponująca. W latach 70 tych i 80 tych XX w. mówiło się o Myślcu, że ta mała podsądecka wieś ma największą gęstość „zagwieżdżenia” na kilometr kwadratowy w Polsce. Występowały tu takie sławy jak: Marek Grechuta, Magda Umer, Agnieszka Osiecka, Leszek Długosz czy Leszek Wójtowicz. KRAM przyciągał artystów wszelkiej maści — muzyków, tekściarzy, aktorów, poetów, fotografików i malarzy. Regularnie pojawiał się Jan Himilsbach, bywali: Jan Nowicki, Bronisław Cieślak, Jacek Fedorowicz, Majka Jeżowska, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Jerzy Trela czy Jerzy Stuhr, a nawet znana węgierska reżyserka Marta Meszaros – mówi dyrektor CkiS w Starym Sączu Wojciech Knapik.

Swoje piętno odcisnęli tu także poeci, głównie ci związani z Grupą Tylicz – Wiesław Kolarz, Andrzej K. Torbus, Andrzej Warzecha i Adam Ziemianin, ale także Jerzy Kawalec, Wojciech Belon, Henryk Cyganik, Bogusława Agata Konstanty czy Tadeusz Śliwiak. Jak zapowiedział dyrektor CKiS w Starym Sączu nie bezie reaktywacji KRAM-u. Jest to już zamknięty etap. Sobotnim koncertem chce uhonorować rocznicę tego ważnego dla Sądecczyzny festiwalu.

Plan imprezy: 22 czerwca 2024 godz. 17.00, Panel wspomnieniowy w CKiS w Starym Sączu Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, ul. Kopernika 1 (Klub Pegaz, I p) z udziałem: Bogusława Diducha, Aleksandra Bembenika, Tadeusza Bystrzaka i Krzysztofa Heeringa (prowadzenie: Sławomir Sikora) wstęp wolny godz. 19.00 – 22.00, Koncert Jubileuszowy w Myślcu n. Popradem z udziałem: Joanny Piejko – Horwath, Andrzeja Szęszoła, Tomasza Kordeusza i Krzysztofa Nurkiewicza (prowadzenie: Aleksander Bembenik i Janusz Michalik) wstęp biletowany/wstęp wolny*: bilety w cenie 40 zł (przedsprzedaż) / 45 zł (w kasie na miejscu) / dla osób 55+ bezpłatny* po 22.00 Ognisko i część nieoficjalna (po koncercie) *Uwaga: osoby z „pokolenia Kramu” tj. urodzone w 1969 r i starsze mogą otrzymać BEZPŁATNE e-WEJŚCIÓWKI. W tym celu muszą najpóźniej do 21.06 wysłać do organizatorów e-maila na adres [email protected] z zapotrzebowaniem na odp. ilość biletów wraz ze swoimi danymi (imię i nazwisko, data urodzenia, e-mail i nr tel. kom.)