Studenci ANS podczas prezentacji jednego z projektów

i

Autor: Michał Rejduch Studenci ANS podczas prezentacji jednego z projektów

Nowy Sącz

Studenci ANS stworzyli projekty, które ułatwiają życie. Można je wykorzystać w przemyśle czy bankowości

2024-05-31 7:34

Pomysłowości młodym nie brakuje. Pokazali to studenci jednego z kierunków informatycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W ciągu ostatniego półrocza zaprojektowali i przygotowali prace, które być może w przyszłości zostaną wykorzystane przez duże firmy i zakłady pracy.

Nowy Sącz. Niesamowite projekty studentów nowosądeckiej ANS

Mimo że były to projekty za zaleczenie przedmiotu, to już wiadomo, że ich prace można zastosować w życiu codziennym. Mowa o pomysłach studentów trzeciego roku kierunku informatycznego Akademii Nauk Stosowanych. W ramach przedmiotu „Zespołowe przedsięwzięcie inżynierskie” stworzyli oni zaawansowane technologicznie projekty. Łącznie podczas spotkania podsumowującego przedmiot przedstawili oni 14 różnych pomysłów, które można zastosować w życiu codziennym w firmach, przedsiębiorstwach, korporacjach, czy bankach. Zdaniem studentów znacznie ułatwią one prace, życie i poprawią bezpieczeństwo. Wśród nich znalazł się między innymi system do liczenia osób podczas imprez masowych, czy program do bankomatów, który na podstawie emocji wyczytanych z twarzy wykrywa czy dana osoba nie padła ofiarą oszustów.

Orszak Jana Długosza przeszedł ulicami Nowego Sącza

Prace były nie tyle nietypowe, ile mocno zaawansowane technologiczne. Przekrój zahaczał o różnego rodzaju technologie, między innymi chodzi o sztuczną inteligencję, widzenie komputerowe, optymalizację procesów przemysłowych. Zaangażowanie studentów było naprawdę bardzo duże, na przygotowanie swoich projektów poświęcili kilkaset godzin. Duża część z nich jest gotowa na to, żeby wdrożyć je, np.: lokalizacja pracowników w zakładzie pracy, czy analiza behawioralna użytkowników bankomatów – mówi Nikodem Bulanda, wykładowca ANS.

Mówi Nikodem Bulanda, wykładowca ANS oraz studenci Witold Padula i Maciej Śmierciak

Projekty przygotowało również kilkanaście innych grup. Studenci sami budowali modele, przygotowali algorytmy i realizowali je poprzez analizę zachowania osób na podstawie spotkań z nimi i wywiady. Wykładowca przedmiotu, Nikodem Bulanda liczy na to, że projekty jego studentów nie trafią do szuflady, ale będą wykorzystane w przyszłości przez przedsiębiorstwa lub innych studentów w celu badań naukowych.