Autosan wyremontowany przez członków GSMK

i

Autor: https://gsmk.org.pl/ Autosan wyremontowany przez członków GSMK

Ten autobus to prawdziwa perełka! Sądeczanie sami go wyremontowali!

2021-12-23 8:20

Pracowali nad nim kilka lat i wspólnymi siłami przywrócili go do dawnej sprawności. Mowa o członkach Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji z Nowego Sącza, którzy przez sześć lat remontowali zabytkowy autobus. Autosan H9 z lat 70. XX wieku od czasu do czasu można spotkać na ulicach miasta.

Autobus z Nowego Sącza znany w całej Polsce

W swoich zbiorach mają kilka zabytkowych autobusów, ale prawdziwą perełką jest Autosan z końca lat 70. ubiegłego wieku. Mowa o Galicyjskim Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji z Nowego Sącza, którego członkowie wspomniany autobus remontowali przez sześć lat. Pojazdem chwalą się nie tylko w Nowym Sączu. Autobus bardzo często bierze udział w różnych zlotach.

Zlot zabytkowych pojazdów w Nowym Sączu

Autobus prezentowaliśmy na jubileuszach przedsiębiorstw komunikacyjnych w Kraśniku czy Kędzierzynie-Koźlu. Co roku staramy się uczestniczyć w Nocy Muzeów i Zlocie Zabytkowych Autobusów w Warszawie. Można go zobaczyć także podczas różnych uroczystości w Nowym Sączu. Sam remont polegał na rozebraniu pojazdu do samej kratownicy. Wymieniliśmy wszystkie podzespoły pneumatyczne i hydrauliczne. Najdłużej trwało odwzorowanie – detale, siedzenia, listwy, zdobienia. Naszym celem było przywrócenie go do takiego stanu, w jakim wyjechał z fabryki w 1978 roku i nam się to udało – mówi Grzegorz Ormiański, wiceprezes Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

Sonda
Czy lubisz podróżować autobusami?

Współpracują z MPK Nowy Sącz

Organizacja w swojej bazie ma też wyremontowanego zabytkowego Jelcza, nad którym prace trwały znacznie krócej. Stowarzyszenie myśli o remoncie kolejnych autobusów, które kiedyś jeździły po Nowym Sączu. Autosana H9 zobaczymy w Nowym Sączu podczas XXX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji powstało w 2009 roku. Założyła je grupa pasjonatów z Nowego Sącza i okolicy. Zabytkowe autobusy wyremontowali za własne pieniądze. Stowarzyszenie współpracuje z nowosądeckim MPK, które użycza im hale naprawcze i miejsce, gdzie mogą parkować zabytkowe autobusy.