Policjanci zatrzymali sądeczanina,  który podpalił zabytkowy kościoła Świętej Heleny w Nowym Sączu

i

Autor: Darek Ryś Policjanci zatrzymali sądeczanina, który podpalił zabytkowy kościoła Świętej Heleny w Nowym Sączu

nowy sącz

To on podpalił zabytkowy kościółek w Nowym Sączu. Jest już w rękach policji

2024-06-24 10:23

Policjanci z Nowego Sącza zatrzymali 22-letniego sądeczanina, który podpalił zabytkowy kościół Świętej Heleny w Nowym Sączu. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Straty, które spowodował przekraczają milion złotych.

Drewniany kościółek w dzielnicy Helena w Nowym Sączu spłoną w niedzielę, 16 czerwca. Ogień zauważono około godzinny 5:00. Pożar zniszczył drewnianą konstrukcje budynku razem wyposażeniem. Spalił się między innymi zabytkowy ołtarz, rzeźby i obrazy wpisane do rejestru zabytków. Wstępnie straty oszacowane zostały na kwotę przekraczającą 1 milion złotych.

Po ugaszeniu pożaru sądeccy policjanci pod nadzorem prokuratora, przy udziale konserwatora zabytków oraz biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, podjęli czynności dochodzeniowo-śledcze polegające między innymi na ustaleniu i przesłuchaniu świadków, a także zabezpieczeniu zapisu z monitoringu.

Dzięki swojej pracy kryminalni wytypowali osobę, która mogła spowodować ten pożar. Podpalaczem okazał się 22-letni mieszkaniec Nowego Sącza. Mężczyznę zatrzymano, 21 czerwca.  Po nocy w policyjnej celi młody sądeczanin został przewieziony do prokuratury rejonowej w Nowym Sączu, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut sprowadzenia pożaru zabytkowego kościoła.

Państwo czy miasto? Quiz dla geograficznych mistrzów

Pytanie 1 z 10
Kiribati - to państwo czy miasto?

Za to przestępstwo grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Na wyrok mężczyzna poczeka w areszcie, gdzie spędzi najbliższe 3 miesiące.

 Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!