Policjanci radzą, żeby wyznaczyć dziecku bezpieczną drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. W samochodzie przewoźmy dzieci zgodnie z przepisami. W specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka.
Polecany artykuł:
Warto pamiętać, że do 7 roku życia dziecko może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Pieszy po jezdni lub poboczu może poruszać się tylko lewą stroną drogi. Przechodząc przez jezdnię należy korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych. Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi być wyposażona w elementy odblaskowe - mówi zastępca naczelnika WRD w Nowym Sączu podkomisarz Ryszard Ogurek
Policjanci proszą też, żeby przypomnieć najmłodszym szczególnie to, czego na drodze robić nie wolno. Chwila nieuwagi może skończyć się wypadkiem.
Przypomnijmy dziecku, żeby nie korzystało z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię, nie wchodziło na drogę bezpośrednio przed jadący pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych. Nie wolno też wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi czy przez drogę przebiegać - dodaje podkomisarz Ryszard Ogurek
Jak co roku we wrześniu sądeccy policjanci prowadzą też akcje pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Jest ona skierowana głównie do dzieci, ale też do dorosłych. Zwłaszcza rodziców i nauczycieli. W rejonach szkół jest też więcej policyjnych patroli i kontroli.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!