Kopcący komin

i

Autor: www.pixabay.com

Kopciuchy zostaną z nami dłużej. Jest nowy termin wymiany pieców w Małopolsce

2022-09-27 12:19

Więcej czasu na wymianę starych pieców węglowych na nowe ekologiczne mają mieszkańcy Małopolski. Taką decyzję podjęli radni sejmiku Województwa Małopolskiego na poniedziałkowej sesji. Kopciuchy miały zniknąć do końca tego roku.

Więcej czasu na wymianę pieca. Zdecydowały względy ekonomiczne

Samorząd województwa wydłużył czas na ich wymianę do końca kwietnia 2024 roku. Radni uzasadnili to między innymi zmianą sytuacji ekonomicznej w kraju i kryzysem energetycznym. Za zamianami w uchwale antysmogowej głosowało 25 radnych sejmiku województwa, 11 było przeciw. Głosowanie było poprzedzone konsultacjami społecznymi w tej sprawie. Do urzędu wpłynęło 4023 opinii na ten temat. 2999 było negatywnych, 708 pozytywnych, a 244 dotyczyły innych tematów. W konsultacjach wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3840 osób prywatnych z całej Polski.

Walka ze smogiem

Zmianom w uchwale przeciwni są aktywiści, którzy od lat działają na rzecz poprawy powietrza w Małopolsce, cześć polityków opozycji oraz władze Krakowa. Tu warto dodać, że uchwałę antysmogową zakładającą wymianę starych pieców na nowoczesne ekologiczne sejmik województwa podjął w 2017 roku.