Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród sądeczan dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego. Dla siebie, ale też innych.
Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami było przekraczanie dozwolonej prędkości, wypalanie traw , nieprawidłowe parkowanie, dzikie wysypiska śmieci, niewłaściwa infrastruktura drogowa, akty wandalizmu czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – mówi Justyna Basiaga z policji w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku do 31 marca 2023 mieszkańcy Sądecczyzny za pomocą mapy zgłosili łącznie 16 828 zagrożeń. Każde z nich było sprawdzone przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki, aby zagrożenie zlikwidować.
Mapa jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy wejść na stronę portalu, zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia z 27 kategorii. Zgłoszenia są anonimowe, zatem nie trzeba podawać swoich danych. Internauta jest na bieżąco informowany o podejmowanych działaniach. Każdy etap działalności policji ma swoje odzwierciedlenie poprzez zmianę statusu zgłoszonego zagrożenia na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa – dodaje Justyna Basiaga.
Naniesione zagrożenie po przyjęciu przez Policję otrzymuje status „weryfikacja”. Po okresie weryfikacji zgłoszenie zostaje zakwalifikowane jako „niepotwierdzone” lub „potwierdzone”.
W przypadku zgłoszeń potwierdzonych zostaje wprowadzona procedura ich eliminacji. Po wyeliminowaniu zagrożenia otrzymuje ono status „potwierdzone (wyeliminowane)”. Natomiast w przypadku zgłoszeń potwierdzonych, za eliminację których odpowiadają inne instytucje, informacja jest im przekazana, a zgłoszenie dostaje status „potwierdzone (przekazane poza Policję)”.
Policja przypomina, że Krajowa Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W takim przypadku należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!