To lokalne kuźnie młodych talentów. Szkółki Ginących Zawodów będą działać także w tym roku

i

Autor: Starostwo powiatowe w Nowym Sączu To lokalne kuźnie młodych talentów. Szkółki Ginących Zawodów będą działać także w tym roku

region

To lokalne kuźnie młodych talentów. Szkółki Ginących Zawodów będą działać także w tym roku!

2023-09-20 17:30

Nie ma tam ocen, a na lekcjach poznaje się regionalną kulturę czy muzykę. Są kolejne pieniądze na zajęcia w Sądeckich Szkółkach Ginących Zawodów. Tym razem powiat wyłoży 370 tysięcy złotych.

Na terenie powiatu nowosądeckiego w najbliższych miesiącach będzie działać ponad 80 szkółek, w których łącznie będzie się uczyć około 700 osób. Umowy podpisano z 56 instruktorami.

Dzięki szkółkom młodzi mieszkańcy regionu sądeckiego pod okiem fachowców uczą się takich zawodów, które powoli przechodzą już do historii. Wybór jest bardzo duży.

Szkółki Ginących Zawodów to jeden z projektów, który realizujemy jako samorząd powiatowy. Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej młodych ludzi chce uczestniczyć w zajęciach. Dzięki takim projektom ocalamy od zapomnienia naszą regionalną kulturę i obyczaje. Dziękuję instruktorom za codzienną pracę i za to, że przekazują cenną wiedzę o naszych tradycjach - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Posłuchaj dyrektora PMDK Krzysztofa Szewczyka, starosty Marka Kwiatkowskiego oraz instruktorów

Najwięcej jest szkółek muzykowania ludowego, ale są też szkółki tańca i śpiewu regionalnego, ceramiki, bibułkarstwa, haftu, malarskie, wokalne, rysunku na szkle, ikonopisarstwa, rzeźby, a nawet gwary czy kuchni regionalnej.

Trudny QUIZ o "Akademii Pana Kleksa". Jak dobrze znasz kultowy film?

Pytanie 1 z 10
Jaka jest ulubiona piosenka pana Kleksa?

Sądeckie Szkółki Ginących Zawodów zaczęły powstawać pod koniec 2000 roku. Na początku było ich tylko 10. W kolejnych latach przybywały kolejne. Dziś jest ich już ponad 80.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!