tabletki

i

Autor: pixabay

Tylko dwie apteki z Nowego Sącza w pilotażowym programie z tabletkami „dzień po”. O co chodzi?

2024-06-11 10:00

Na razie tylko dwie apteki z Nowego Sącza zgłosiły się do rządowego programu, który daje farmaceutom możliwość wystawiania recept na tak zwaną antykoncepcję awaryjną. W całej Małopolsce takich aptek jest 47. Do pilotażu można się nadal zgłaszać. O co chodzi w programie?

Tabletka "dzień po" od farmaceuty. O co chodzi w programie?

Narodowy Fundusz Zdrowia cały czas prowadzi rejestrację aptek, które chcą przystąpić do pilotażu programu antykoncepcji awaryjnej. W Nowym Sączu na ponad 40 aptek na razie tylko dwie zdecydowały się do niego dołączyć. Prowadzi go Ministerstwo Zdrowia. W ramach pilotażu można dostać od farmaceuty receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tak zwaną pigułkę „dzień po”. Pacjentki, które potrzebują taką receptę, mogą się zgłosić nie tylko do lekarza, ale też do farmaceuty. Wystarczy się przyjść do apteki, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoba zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędzie rozmowę z farmaceutą, który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione, a także omówi zasady jego przyjęcia i wyda receptę.

#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Udział w pilotażu jest dobrowolny, a usługa farmaceuty jest udzielana na podstawie odrębnej umowy apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nabór do programu jest otwarty. Aby usprawnić, to wnioski aptek przyjmowane są elektronicznie. NFZ zapłaci aptece za każdą konsultację udzielaną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po” 50 złotych. Nie ma w tym przypadku żadnych limitów – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Listę aptek, które dołączyły do rządowego programu, można znaleźć TUTAJ lub na stornach Narodowego Funduszu Zdrowia. Program ma trwać do połowy 2026 roku.