Nowa siedziba instytutu działającego w MCK Sokół
Za kilka dni, 20 stycznia w Ludźmierzu otwarta zostanie oficjalnie siedziba Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Będzie to takie miejsce, w którym mają być prowadzone różne działalności na terenie małopolski, ale też całych Karpat. Chodzi głównie o działalność badawczą, ale też inwentaryzacyjną dotyczącą dzieciństwa niematerialnego. W planie są między innymi nagrania pieśni ludowych, tańców, czy gwary. Wszystko po to, żeby zachować to dla przyszłych pokoleń. Instytut znajdzie się w odnowionym gmachu Domu Podhalańskiego w Ludźmierzu.
Chodzi o stworzenie takiego miejsca, w którym wszyscy będą mogli nie tylko dzielić się doświadczeniami, czy realizować wspólne plany badawcze, ale ma ono być narzędziem, które będzie organizowało zajęcia w ramach szkółek muzykowania, szkółek ginących zawodów. To ma być ten rozsadnik tradycji. To miejsce, w którym jak ktoś, kto będzie miał wątpliwości, zapyta i dowie się. Będzie to też kolejna instytucja w tej części małopolski, gdzie będzie prowadzona różnego rodzaju działalność kulturalna. Znajdzie się tu studio nagrań, sala widowiskowa na około 200 miejsc z pełnym profesjonalnym zapleczem teatralnym – mówi dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu Andrzej Zarych.
Polecany artykuł:
W Instytucie powstanie też Karpacka Etnoteka, w której znajdą się nagrania zespołów, które działają na terenie Karpat. W zbiorach Instytutu znajdą się także wywiady z osobami i które tworzą kulturę, działają w kulturze. Siedziba znajdzie się w wyremontowanym budynku Domu Podhalańskiego, do którego dobudowano nowe skrzydło. Związek Podhalan, który jest właścicielem budynku, użyczył MCK Sokół obiekt nieodpłatnie na 25 lat. Otwarcie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich zaplanowano na 20 stycznia.