Wrak statku

i

Autor: Pixabay Zatopione na Morzu Bałtyckim okręty mogą stanowić zagrożenie dla środowiska

Wiadomości

Zanurzone w Morzu Bałtyckim wraki okrętów to tykające bomby. Czy czeka nas katastrofa?

2024-01-27 10:21

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii – poinformowała w środę telewizja ERR. Nie jest znana ich dokładna liczba, ale w niedalekiej przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

Zatopione na Morzu Bałtyckim okręty są tykającymi bombami

Z biegiem czasu należy spodziewać się coraz większej liczby wycieków paliwa – ostrzegła estońska telewizja. Ivar Treffner, badacz z estońskiego Muzeum Morskiego zauważył, że dokładna liczba wraków zatopiona na wodach Estonii nie jest znana.

– Istnieją dziesiątki znanych wraków niebezpiecznych dla środowiska. Są to statki, które już korzystały z paliw płynnych, a nie węgla czy żagli – wskazał.

Za kontrolę zanieczyszczeń na wodach Estonii odpowiedzialna jest marynarka wojenna. Mati Kose, główny specjalista marynarki ds. kontroli zanieczyszczeń, powiedział, że wiele wraków pochodzi z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

– Ze względu na ich wiek istnieje ryzyko uszkodzenia lub zawalenia się kadłubów czy konstrukcji statków, co może również prowadzić do wycieków ropy i zanieczyszczenia morza. Nie można wykluczyć, że w ich przypadku w pewnym momencie wyciek ropy do morza może dramatycznie wzrosnąć – ostrzegł.

Kose przyznał, że marynarka reaguje przede wszystkim na raporty o zanieczyszczeniach, ale stopniowo stara się być bardziej proaktywna i identyfikować wraki zagrożone wyciekiem.

Zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Małopolsce [GALERIA]

Quiz. Jak dobrze znasz polskie zespoły metalowe? Komplet punktów zdobędą tylko prawdziwi metalowcy!

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą heavymetalowej grupy Turbo założonej w 1980 roku?
Raport Złotorowicza - ''PIS lubi budować LEGENDY!''