W zimie może ZABRAKNĄĆ PRĄDU! Wydano już ostrzeżenia: kupcie świeczki, baterie i żywność w puszkach

i

Autor: pexels W Polsce zimą zabraknie prądu? RCB opublikowało komunikaty. Inne kraje prąd już nam pożyczają

W zimie może ZABRAKNĄĆ PRĄDU! Wydano już ostrzeżenia: kupcie świeczki, baterie i żywność w puszkach

2021-11-10 11:49

Przerwy w dostawie prądu w Europie podczas tegorocznej zimy - tak przewidują eksperci. Władze poszczególnym krajów już przygotowują swoich obywateli na kryzys. Prowadzone są m.in. kampanie informacyjne, co robić podczas "blackoutu". Czy prądu może też zabraknąć w Polsce? Czytajcie więcej w naszym materiale.

Przerwy w dostawie prądu w Europie. Kraje czeka "blackout"

Czy w zimie zabraknie nam prądu? Istnieje taka możliwość. Niektóre europejskie kraje już prowadzą kampanie informacyjne dla obywateli. Tak jest m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, a nawet u naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec. W sieci pojawił się np. specjalny spot. Widzimy na nim austriacką rodzinę podczas posiłku. Nagle gaśnie światło. Rodzina jednak nie panikuje, bo dobrze wie, jak się zachować. Zapalone zostają świeczki, na środku ląduje latarka. Posiłek jest kontynuowany.

Jak podaje Interia, w ten sposób austriacki rząd chce przygotować obywateli na ewentualne długotrwałe wyłączenia prądu zimą. Są one bowiem "wysoce realne". Mieszkańcy zostali już poinformowani, jak przygotować się na tzw. "blackout". Ci mają zaopatrzyć się m.in. w świeczki, baterie, zapałki, wodę pitną oraz żywność w puszkach.

"Blackout" - skąd problem w Europie?

Ewentualny "blackout" jest związany z kryzysem energetycznym w Europie. Przestrzega przed nim m.in. Antonio Turiel - doktor fizyki teoretycznej, matematyk i badacz CSIC - największej w Hiszpanii publicznej instytucji naukowej. Jak podkreśla, na "blackout" narażone są wszystkie kraje europejskie. Zaznacza, że przerwy w dostawie prądu mogą wynieść kilka godzin, ale też kilka tygodni. Do tej pory problemy z dostarczeniem prądu były rekompensowane przez włączanie i wyłączenie elektrowni. To odbywało się za pomocą gazu. Jednak jego też zaczyna brakować.

Czy Polsce też grozi "blackout"?

Czy w Polsce też możemy spodziewać się braku dostaw prądu? Eksperci zapewniają, że nie ma się czego obawiać. Jak podkreśla w rozmowie z Money.pl Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowa Polskich Sieci Energetycznych (PSE), blackout może wystąpić w przypadku nałożenia się kilku zdarzeń losowych. Zapewnia jednak, że w takim przypadku mamy gotowy plan, by zapobiec nieszczęściu. Dodajmy też, że w Polsce ok. 75 proc. energii wytwarzanej jest z węgla. Jeśli "blackout" w Polsce się pojawi to prędzej będzie wywołany warunkami atmosferycznymi, jak sroga zima czy mocne porywy wiatru.

SQUID GAME po polsku. W co by grali zawodnicy?