Czwarta fala pandemii koronawirusa: wraca podział na trzy strefy. Które miejsca JUŻ SĄ na liście?

i

Autor: Pixaby Czwarta fala pandemii koronawirusa: wraca podział na trzy strefy. Które miejsca JUŻ SĄ na liście?

Czwarta fala pandemii koronawirusa: wraca podział na trzy strefy. Które miejsca JUŻ SĄ na liście?

2021-08-25 9:45

Czwarta fala pandemii koronawirusa jest nieunikniona. Minister zdrowia przedstawił już, jak będą wyglądać obostrzenia w Polsce. Wraca podział na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Od czego będą one zależeć? Niektóre miejsca już kwalifikują się do obostrzeń. Które dokładnie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czwarta fala pandemii. Wraca podział na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną

Głosy na temat czwartej fali koronawirusa przybierają na sile. W Polsce widać już wzrost zakażeń COVID-19. Praktycznie codziennie notuje się już ponad 200 zakażeń. Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że czwarta fala pandemii koronawirusa w naszym kraju już się rozpoczęła.

Raport z Anteny 24.08, godz 10.00

Zaznaczył także, że rząd ma gotowy scenariusz reagowania w "ujęciu powiatowym". W podobnym tonie podczas wtorkowej konferencji prasowej wypowiedział się minister zdrowia. Adam Niedzielski zdradził, że w przypadku dalej rosnących zakażeń COVID-19, Polska zostanie podzielona na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.

Przy wprowadzaniu obostrzeń covidowych będzie podział na strefy na poziomie powiatów. Będzie przeskalowanie liczby zakażeń. Brany pod uwagę będzie też stopień wyszczepialności – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Powiaty będą trafiać do strefy żółtej przy 12 zakażeniach na 10 tysięcy osób. Do czerwonej natomiast przy 24 zakażeniach na 10 tysięcy mieszkańców. Wysoki poziom zaszczepienia ma przenosić powiat do niższej strefy.

Podział na strefy. Czwarta fala pandemii. W których miejscach sytuacja jest najpoważniejsza?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19 to ich poziom w Polsce znacznie spada. Coraz mniej obywateli chce przyjąć preparat. Z tego względu czwarta fala pandemii, za którą odpowiedzialny będzie wariant Delta może szybko się rozprzestrzeniać. Gdzie sytuacja pod kątem szczepienia przeciw COVID-19 wypada najsłabiej? Gdzie obecnie mamy najwięcej zakażeń?

Najmniej w pełni zaszczepionych jest w województwach:

  • podkarpackim
  • lubelskim
  • podlaskim
  • opolskim

I to właśnie znajdujące się tam powiaty mogą w pierwszej kolejności zostać objęte obostrzeniami. Słabo wygląda też sytuacja np. w powiatach w Małopolsce m.in. w: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim czy w warmińsko-mazurskim.

Natomiast najwięcej zakażeń na ten moment odnotowuje się w powiatach:

  • podlaskim
  • opolskim
  • podkarpackim
  • małopolskim
Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?