Pishing

i

Autor: KMP Nowy Sącz Wiadomość wysłana przez oszustów

Dostałeś taką wiadomość? Uważaj, to oszustwo. Policja z Nowego Sącza ostrzega przed phishingiem

2022-12-02 11:00

W okresie przedświątecznym uważajmy na wiadomości od fałszywych kurierów. Oszuści właśnie teraz mogą podszywać się pod inne osoby w celu wyłudzenia pieniędzy, czy poufnych informacji.

Co to jest phishing? Policja w Nowym Sączu ostrzega!

Słowo phishing określa metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. W okresie przedświątecznym wielu z nas korzysta z komputerów, tabletów czy smartfonów i robi zakupy przez internet. Wykorzystują to cyberoszuści, którzy podszywają się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe e-maile czy smsy z krótką informacją i linkiem. Kiedy adresat w niego kliknie, jego urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych.

Do malutkiego pieska Dimy mikołaj przyszedł wcześniej

Smsy i e-maile od oszustów bardzo często zawierają również informacje o wstrzymaniu wysyłki paczki z powodu niedopłaty lub o innych drobnych problemach, które można łatwo rozwiązać przez wpłatę niewielkiej sumy pieniędzy. W takiej wiadomości dla „wygody klienta” przesyłany jest link do fałszywej strony internetowej, która jest łudząco podobna do autentycznej strony banku. Kiedy zalogujemy się w takiej witrynie, przestępcy uzyskują dane, które później wykorzystują w celu wyłudzenia pieniędzy – informuje Aneta Izworska z nowosądeckie Policji.

Sonda
Będziesz oglądać 5. sezon "Sanatorium miłości"?

Jak bronić się przed cyberoszustami?

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy czy instytucji, w celu potwierdzenia w pierwszej kolejności należy skontaktować się z przedstawicielem tej firmy. Nie należy klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach. Zanim zdecydujemy się na kliknięcie w podlinkowaną stronę lub pobranie załącznika, należy dokładnie przyjrzeć się otrzymanej wiadomości, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy.