Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura w regionie.  ZUS pokazuje dane

i

Autor: ZUS Nowy Sącz Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura w regionie. ZUS pokazuje dane

region

Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura w regionie. ZUS pokazuje dane

2024-05-21 17:30

Warto popracować dłużej, bo potem można poleniuchować za całkiem dobre pieniądze. Tak przynajmniej przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podał wysokość najniższej i najwyższej emerytury.

Według wyliczeń zakładu najbardziej zyskują ci, którzy za szybko nie rezygnowali z życia zawodowego. Najwyższe świadczenie w Małopolsce dostaje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. Jego staż pracy to niemal 50 lat i jest on nadal aktywny zawodowo.

Nie jest to najwyższa emerytura w Polsce. To świadczenie wypłaca oddział ZUS w Zabrzu i wynosi prawie 48,7 tysięcy złotych. Dostaje je mężczyzna, który przepracował przeszło 62 lata i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat.

Jak wynika z danych ZUS wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - wyjaśnia Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Po wprowadzeniu w 1999 roku reformy emerytalnej zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie wynosi 26 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni. Świadczenie przekazuje tarnowski ZUS - dodaje Anna Szaniawska.

QUIZ: "Vinci" to film z napadem stulecia w roli głównej! Jak dobrze pamiętasz ten kultowy klasyk?

Pytanie 1 z 10
Na czyje zlecenie Cuma i Gruby kradną Damę z Gronostajem Leonarda da Vinci?
Kadr z filmu Vinci

W regionie, który podlega pod nowosądecki oddział ZUS najwyższa emerytura wynosi ponad 27 tysięcy złotych, a najniższa 35 groszy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!