Na dodatki węglowe czekają mieszkańcy regionu

i

Autor: Darek Ryś Na dodatki węglowe czekają mieszkańcy regionu

Na dodatki węglowe czekają mieszkańcy Nowego Sącza i regionu. Kiedy dostaną pieniądze?

2022-09-22 17:30

Pieniądze już trafiły do miast i gmin. Tak zapewnia wojewoda małopolski. Chodzi o rządową pomoc na wypłatę tak zwanych dodatków węglowych, o które starali się mieszkańcy naszego regionu.

Z ministerstwa klimatu i środowiska na konto wojewody małopolskiego wpłynęło ponad 800 milionów złotych. Pieniądze od razu przekazano lokalnym samorządom. Trafiły one do ponad 180 miast i gmin.

Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Najwyższe kwoty przekazano do Kęt i Krzeszowic, bo po ponad 12 milionów złotych, do Myślenic i Andrychowa po ponad 11 milionów, a także do gminy Chełmiec, która na dopłaty węglowe dostała ponad 10 milionów złotych.

Mówi Bernard Stawiarski wójt gminy Chełmiec

Na rządowe pieniądze czekają też mieszkańcy Nowego Sącza. Do tej pory do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trafiło już ponad 3 tysiące wniosków. To jednak nie koniec, bo cały czas wpływają kolejne. Ponad 1100 wniosków  urzędnicy już zaakceptowali.

Mówi Luiza Piątkiewicz dyrektor MOPS w Nowym Sączu

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, które są zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jednorazowy dodatek węglowy jest wypłacany w wysokości 3 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. Wnioski można składać jeszcze do 30 listopada tego roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!