Niewybuchy z wojennych czasów znowu znaleziono w okolicach Starego Sącza

2020-03-09 15:43

Kolejne niewybuchy z czasów wojennych znaleziono w okolicach Starego Sącza. Na takie pociski natknęli się w lesie członkowie stowarzyszenia, którzy w Starym Sączu szukają historycznych pamiątek.


W ostatnich dniach to już 5 taki niewybuch, ale raczej nie ostatni, bo takich niespodzianek ziemia w rejonie Starego Sącza kryje dużo.

-Jak do tej pory znaleźliśmy kilka tokach pocisków, a także sporo łusek. Takie odkrycia nas nie dziwią, bo dawniej w tych lasach był obóz przysposobienia wojskowego. Był skład amunicji oraz działa. Jeżeli stwierdzimy, że dany pocisk jest niebezpieczny, staramy się go zabezpieczyć i wzywamy policję - mówi Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego.

Warto pamiętać, że w przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić Policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.