Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdź ważność dokumentów

i

Autor: KOSG Nowy Sącz Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdź ważność dokumentów

Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź czy masz ważne dokumenty. Przypomina straż graniczna

2022-06-22 17:26

To ważne przypomnienie dla tych, którzy na wakacje wybierają się za granicę. Przed podrożą koniecznie trzeba sprawdzić czy mamy ważne dokumenty. Chodzi nie tylko o paszporty, ale też o dowody osobiste.

Bardzo często zdarza się, że nasz dowód jest unieważniony albo zgłoszony jako skradziony czy zagubiony, a to może oznaczać poważne problemy na przykład na lotnisku.

Straż Graniczna przypomina, że na unieważnionym dowodzie osobistym nie jest możliwy wylot z kraju. Takiej osobie nie zezwala się na wyjazd, chyba że posiada ze sobą ważny paszport. Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Tylko od początku maja funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach nie zezwolili na wylot z Polski kilku pasażerom, których dowody osobiste zostały unieważnione administracyjnie.

QUIZ. Jak dobrze pamiętasz 40-latka? Kultowy serial PRL bez tajemnic dla prawdziwego fana

Pytanie 1 z 14
Jaki samochód został nazwano "Karwowski" na cześć głównego bohatera Czterdziestolatka?
Czterdziestolatek. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński)

Warto też pamiętać, że unieważniony dowód osobisty może być zatrzymany nie tylko podczas przekraczania granicy, ale też w trakcie legitymowania czy kontroli ruchu drogowego.

Ważność dowodu osobistego możemy sprawdzić na przykład na stronie internetowej www.gov.pl w zakładce „Dokumenty i dane osobowe”

 Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!