Gopr zimą

i

Autor: Maciej Moskwa (źródło: www.facebook.com/FundacjaGOPR)

Ratownicy górscy z Krynicy dostaną specjalistyczny sprzęt. Kupi go Fundacja GOPR

2021-11-30 13:07

Ratownicy krynickiej grupy GOPR dostaną nowoczesny sprzęt, który pomoże im w akcjach ratunkowych zimą. Przekaże go Fundacja GOPR, która pieniądze na jego zakup zebrała w internecie. Specjalistyczny sprzęt trafi do wszystkich grup w Polsce.

Nowoczesny sprzęt do akcji ratunkowych

Ponad 85 tysięcy złotych udało się zebrać podczas zrzutki, którą w internecie zorganizowała Fundacji GOPR. Pieniądze będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla górskich ratowników. Będą to między innymi sondy lawinowe, sprzęt medyczny, ale nie tylko. Fundacja chce doposażyć wszystkie siedem grup regionalnych działających w Polsce. Trafią do nich zimowe śpiwory ratownicze, sondy lawinowe, nosze typu sked i kong, sprzęt medyczny oraz oprogramowanie do automatycznej detekcji osób poszukiwanych na zdjęciach wykonywanych przez drony.

Pokazowa akcja ratownicza GOPR-u

To bardzo przydatny sprzęt, zwłaszcza podczas akcji ratowniczych zimą. Nosze, które dostaniemy, są lekkie, można je także podczepić do śmigłowca, Oprogramowanie do dronów pomoże szybciej i lepiej odnaleźć osoby zaginione. Założenie było takie, że chcieliśmy uzbierać 82 tysiące, ale udało nam się zebrać więcej. Każda z grup GOPR dostanie taki sam zestaw. Takie są potrzeby w wyposażeniu grup – wyjaśnia Grzegorz Sus, ratownik krynickiej grupy GOPR i jednocześnie członek Fundacji GOPR.

Zimą w górach dochodzi do wielu wypadków

Nowy sprzęt do ratowników trafi jeszcze w tym roku. Internetową zbiórkę wsparło 1256 osób. Fundacja zdecydowała się na takie zakupy, dlatego, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie różnymi sportami zimowymi. Niekiedy w górach zimą można spotkać więcej turystów niż latem, dochodzi też do większej liczby wypadków.