Bardzo dużo pożarów sadzy w kominach.  Strażacy jeżdżą od wezwania do wezwania

i

Autor: KMPSP Nowy Sącz Bardzo dużo pożarów sadzy w kominach. Strażacy jeżdżą od wezwania do wezwania

To już prawdziwa plaga. Strażacy nie nadążają z gaszeniem palących się sadzy w kominach

2023-02-11 11:46

Jeżdżą od zgłoszenia do zgłoszenia. Strażacy z Nowego Sącza gaszą palące się sadze w kominach. Do takich pożarów strażacy z Nowego Sącza wyjeżdżają prawie każdego dnia.

Tylko w ostatnich dniach takich akcji w Nowym Sącza i powiecie było już kilkanaście. Sadze paliły się między innymi w miejscowościach Bilsko, Podole Górowa, Nowa Wieś, Marcinkowice, Piwniczna Zdrój czy Nowy Sącz.

Działania strażaków zazwyczaj są podobne. To podanie proszku gaśniczego do komina i stłumienie pożaru sadzy. Później strażak za pomocą szczotki kominowej oraz metalowej kuli na łańcuchu przepycha sadze. Następnie sadza jest wybierana i usuwana na zewnątrz budynku i gaszona.

Strażacy nie ukrywają, że takie pożary są bardzo niebezpieczne, bo komin szybko się nagrzewa i pęka. Wtedy może wydobywać się tlenek węgla, a nawet ogień. Zdarzało się, że właśnie palące się sadze były przyczyną znacznie poważniejszych pożarów kotłowni, dachów czy strychów.

QUIZ: Czy znasz gwarę dolnośląską? Prawdziwi wrocławianie zdobędą przynajmniej 7/10 punktów!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Co oznacza słowo "chaupa"?

Dlatego strażacy przypominają, żeby często przeglądać i czyścić przewody kominowe. Trzeba to robić cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym takim jak węgiel czy drewno. Dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym. Co najmniej raz w roku musimy też usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!