Na sygnale

Tragiczny bilans wichur w Małopolsce. Pięć ofiar śmiertelnych i setki interwencji służb

2024-04-02 8:44

W poniedziałek, 1 kwietnia małopolska straż pożarna podjęła ponad 400 interwencji dotyczących trudnych warunków pogodowych. Wichury dawały o sobie znać głównie na Podhalu, gdzie w ich wyniku życie straciło pięć osób. Na terenie województwa obowiązuje obecnie pierwszy stopień zagrożenia IMGW przed deszczem.

Małopolska. Tragiczny bilans poniedziałku. Nie żyje pięć osób

W poniedziałek, 1 kwietnia w Małopolsce w wyniku wichur zmarło pięć osób. O godz. 11:00, na ul. Stachonie w Zakopanem na przejeżdżający samochód osobowy spadło drzewo, w wyniku czego śmierć poniosła 23-latka. Dwie godziny później na ul. Kaszelewskiego drzewo runęło na pięcioosobową rodzinę, doprowadzając do śmierci 9-letniego dziecka. Po godz. 14:30 na ul. Parkowej w Rabce-Zdroju drzewo przygniotło 69-latkę, 44-latke oraz 7-letniego chłopca. Ich życia nie udało się uratować.

W Małopolsce strażacy interweniowali 404 razy w związku z silnym wiatrem. Niestety, w wyniku wichur aż pięć osób straciło życie. Najwięcej pracy mieli strażacy w powiecie tatrzańskim i nowotarskim. Były to wyjazdy do powalonych drzew, które zalegały na drogach, samochodach i liniach energetycznych. Podczas wczorajszej służby podnieśliśmy też stany osobowe w pięciu powiatach – informuje mł. kpt. Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Działania podejmowała również małopolska policja, która interweniowała m.in. przy wypadkach drogowych.

Od rana w Małopolsce obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW przed deszczem. Należy słuchać aktualnych prognoz pogody – dodaje mł. kpt. Hubert Ciepły.

Alert dotyczy powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.

Rozpoznasz miasto z Małopolski po opisie? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją bystrość!

Pytanie 1 z 10
To miasto w Małopolsce określa się mianem "polskiego bieguna ciepła". To oczywiście...
Express Biedrzyckiej - prof. Andrzej Rychard
Listen on Spreaker. Źródło: Tragiczny bilans wichur w Małopolsce. Pięć ofiar śmiertelnych i setki interwencji służb