grafika upał

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Tropikalne upały nie odpuszczają. Na termometrach w Nowym Sączu nawet 37 stopni!

2022-06-29 11:30

Kolejne ostrzeżenie przed wysoką temperaturą wydało IMGW. Tym razem to ostrzeżenie trzeciego stopnia. Jest nim objętych 11 powiatów w całej Małopolsce, w tym także miasto Nowy Sącz i powiat nowosądecki. Temperatura może sięgnąć 37 stopni.

IMGW prognozuje wysoką temperaturę na czwartek i piątek. Miejscami słupki rtęci naszych termometrów mogą pokazać nawet 37 stopni. Tak gorąco w Nowym Sączu nie było od dawna. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do piątku, 1 lipca do godziny 20. Upały widać w statystykach dyspozytorów numeru alarmowego 112, którzy odbierają dużo więcej telefonów, niż w poprzednich tygodniach.

Upały w Krakowie

Przechodząca przez Polskę fala upałów zaczyna być coraz bardziej odczuwalna. Małopolskie dyspozytornie odnotowują zwiększoną liczbę zgłoszeń do zasłabnięć, duszności czy też problemów kardiologicznych. To nawet o ok. 20% więcej zgłoszeń przyjmowanych zarówno przez dyspozytornię w Krakowie, jak i w Tarnowie, które wiążą się z wysłaniem karetki. Znaczna część tych dolegliwości może być związana z wysoką temperaturą. Jak wynika z relacji Zespołów Ratownictwa Medycznego, główną przyczyną takich interwencji jest niedostateczne nawodnienie organizmu oraz ekspozycja na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Trzeba tu również wspomnieć, że zwiększyła się też liczba wezwań do osób będących pod wpływem alkoholu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sonda
Śpisz nago w czasie upałów?

Chrońmy osoby starsze, dzieci i zwierzęta domowe

W trakcie wysokich temperatur szczególnie powinny uważać osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci. Zalecane jest, żeby nie przebywać na słońcu w godzinach 12-16.00. Jeśli musimy już wyjść z domu, to najlepiej w godzinach rannych lub późnym popołudniem. Należy pamiętać o nakryciu głowy, używaniu kremów z filtrem, piciu dużej ilości płynów. Nie pić gazowanych słodkich płynów i ograniczyć spożywanie alkoholu.